СБУ розслідує можливі збитки Брокбізнесбанку часів Буряків і Курченка на 5,4 млрд грн

Все про економіку та фінанси

Відповідно до ухвали Шевченківського райсуду м. Києва від 13.06.2019, Головне слідче управління СБУ здійснює досудове слідство в кримінальному провадженні №12017100100009069 “за фактом зловживання службовим становищем службовими особами АТ «Брокбізнесбанк»” (цитата).

Як зазначається, досудовим розслідуванням встановлено, що в 2010-2014 роках посадові особи “Брокбізнесбанку”, порушуючи законодавство, “здійснювали невиважену та ризиковану політику щодо активних операцій, зокрема, кредитування юридичних осіб, проведення операцій РЕПО, обліку векселів, придбання інвестиційних сертифікатів та облігацій без належного вивчення фінансового стану контрагентів, чим спричинили матеріальну шкоду вкладникам та економічним інтересам держави в особі Фонду в особливо великих розмірах” (цитата).

“Відповідно до висновку судово-економічної експертизи ІСТЕ СБУ № 36/7 від 25.06.2018 розмір матеріальної шкоди (збитків), заподіяних АТ «Брокбізнесбанк», внаслідок здійснення кредитних операцій та операцій по врахуванню векселів, що зазначений у Довідці Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про результати перевірки окремих питань діяльності АТ «Брокбізнесбанк» на предмет додержання вимог законодавства від 23.11.2017, документально підтверджується у сумі 5 388 359 386,68 грн”, - йдеться в судових матеріалах.

Нагадаємо, в лютому 2014 року НБУ визнав Брокбізнесбанк неплатоспроможним, а в червні того ж року відправив фінустанову на ліквідацію, яка була завершена в червні-2019.

У лютому-2019 ФГВФО продав пул активів Брокбізнесбанку на 23,6 млрд грн з дисконтом 99% (деталі - тут і тут).

Фонд гарантування подав позов до колишніх акціонерів і топ-менеджерів Брокбізнесбанку про відшкодування шкоди в розмірі 8,9 млрд грн. Серед відповідачів - у т.ч. Сергій Курченко, Олександр і Сергій Буряки, Денис Бугай, Петро Пекур, Борис Тимонькин, Ігор Францкевич тощо.

У Фонді гарантування розповідали, що забезпеченням під частину кредитного портфелю Брокбізнесбанку (на 8 млрд грн) були товари в обороті - газ і паливо в трубопроводах. «Коли приїхали дивитися заставу за місцем, вказаним в адресі, нічого крім охоронця, собаки і бочки, яка і була, мабуть, товаром в обороті, не виявили. Це був відомий кредит Курченко», - зазначала заступник директора-розпорядника Фонду гарантування Світлана Рекрут.

Також Фонд уточнював, що 95% кредитного портфеля банку не обслуговується або є проблемним; 78% корпоративного кредитного портфеля – видані юрособам, пов’язаним із колишнім власником банку; за багатьма угодами відсутні оригінали договорів; загалом, трохи менше 80% кредитного портфеля юросіб є беззаставними або зі «сміттєвим» забезпеченням.

"Аналіз фінансових операцій свідчить про маніпуляції, вчинені акціонерами банку. До правоохоронних органів подано 117 заяв про вчинення кримінальних правопорушень, тривають досудові розслідування у тому числі щодо пов’язаних з банком осіб про нанесення банку мільярдних збитків", - зауважував ФГВФО.

ФГВФО констатував, що державна виконавча служба не може стягнути заборгованість з боржників Брокбізнесбанку на понад 6 млрд грн “в зв’язку з відсутністю майна та коштів боржника, на яке можливо звернути стягнення в рахунок погашення боргу” (цитата).

Як писав Finbalance, відповідно до ухвали Печерського райсуду м. Києва від 10.02.2017, слідчі Генпрокуратури в рамках кримінального провадження №12013220540000400 встановили, що Сергій Курченко придбав 80% акцій Брокбізнесбанку в братів Буряків за рахунок кредитів, отриманих у Брокбізнесбанку.

«У липні-серпні 2013 року колишні акціонери АТ «Брокбізнесбанк» ОСОБА_6 та ОСОБА_7 продали частину своїх акцій ТОВ «Муйне», ТОВ «Айнам», ТОВ «Амінамі», ТОВ «Анкона-Торг», ТОВ «Амадіна», ТОВ «Хіган», ТОВ «Алконост», ТОВ «Ультрастарінвест», ТОВ «Східно - європейська паливно-енергетична компанія», які були підконтрольні ОСОБА_3.

Реалізація акцій була здійснення шляхом незаконного виведення коштів на загальну суму понад 2 млрд грн з АТ «Брокбізнесбанк» шляхом видачі фіктивних кредитів ряду підконтрольним ОСОБА_3 підприємствам, подальшого перерахування ними коштів ТОВ «Муйне», ТОВ «Айнам», ТОВ «Амінамі», ТОВ «Анкона-Торг», ТОВ «Амадіна», ТОВ «Хіган», ТОВ «Алконост», ТОВ «Ультрастарінвест», ТОВ «Східно-європейська паливно-енергетична компанія» та наступного придбання вказаними товариствами акцій АТ «Брокбізнесбанк» фактично за рахунок коштів банку у ОСОБА_6 та ОСОБА_7», - йшлося в ухвалі суду.