ЄС прив`язав фіндопомогу своїм членам до питання верховенства права

Все про економіку та фінанси

На надзвичайному саміті ЄС в Брюсселі пізно вечорів в понеділок, 20 липня, вдалося досягти угоди за формулою надання економічної допомоги для подолання наслідків пандемії в Європі в залежності від прихильності до дотримання стандартів правової держави та базових європейських цінностей, констатує DW.

Проти такого рішення спочатку виступали Угорщина і Польща, але в результаті вдалося досягти компромісного рішення, на яке були згодні всі 27 країн-членів Євросоюзу, повідомляє dpa з посиланням на дипломатичні кола.

У тексті підписаної угоди йдеться, що Європейська Рада наголошує на важливості захисту фінансових інтересів ЄС і дотриманні принципу верховенства права. Відповідно до цього розроблено систему кредитної обумовленості, в разі порушення якої Європейська комісія буде пропонувати штрафні заходи, які повинні будуть затверджуватися кваліфікованою більшістю голосів в Раді міністрів ЄС. У той же день країни ЄС домовилися про суму субсидій для відновлення економіки.

Раніше в той же день міністр юстиції Польщі Збігнев Зьобро заявив, що польський уряд не погодиться на ув`язку виплат з європейських фондів з питаннями верховенства права в країні. Це може стати інструментом тиску на Польщу та інші країни ЄС, наводить його слова PolskieRadio. Пізніше польське агенство PAP з посиланням на урядові джерела повідомило, що прив`язка фінансових виплат до дотримання верховенства права скасована. У квітні поточного року Єврокомісія ініціювала нове розслідування щодо Польщі через реформи судової системи в цій країні. Від Варшави вимагають приведення її у відповідність до стандартів ЄС.

В Угорщині повідомлення про досягнуту на саміті угоду подавалися в ЗМІ як перемога прем`єр-міністра Віктора Орбана. У 2018 році Європарламент порушив штрафну процедуру щодо Угорщини, пред`явивши звинувачення в неповазі європейських цінностей і порушенні принципів правової держави.