Рожкова: Укрексімбанку потрібна докапіталізація, по Ощадбанку поки не готова сказати

Все про економіку та фінанси

В.о. глави НБУ Катерина Рожкова в інтерв’ю для агентства “Інтерфакс-Україна” таким чином відповіла на питання щодо потреби держбанків у докапіталізації, а також відповідний ліміт 20 млрд грн (у т.ч. для підтримки ФГВФО), встановлений у меморандумі з МВФ:

“Укрексімбанку потрібна буде докапіталізація. Питання - в якій сумі і як правильно це пояснювати. Тому, що це не сьогоднішня проблема, а вся та спадщина, яке тягнеться. Зараз прийшла нова команда, вона хоче визнати деякі збитки, які не були визнані: це все кредитні портфелі, видані до 2014 року. Чому не визнали раніше? Ощадбанк в рамках реструктуризації NPL багато йшов по закону про фінансову реструктуризацію, а Ексім не використав активно закон, він сам там щось реструктуризував клієнтам, без цього закону. Якісь процеси реструктуризації були розпочаті, частина збитків була визнана, але прийшов COVID-19, і стало видно, що треба визнати ці втрати і докапіталізувати банк. Це неприємно, але це не нова проблема. Банк повинен розвиватися, повинен стати справжнім Ексімом, яким ми хочемо, щоб він став. Тому ми хочемо, щоб в ньому був капітал.

По Ощадбанку поки не готова сказати. По-перше, Ощадбанк провів більше реструктуризацій, подивимося, як вони будуть відпрацьовуватися. І, звичайно, все залежить від того, яку державу прийме стратегію розвитку Ощадбанку. Якщо це стратегія - конкурувати з Приватбанком, то це неробоча бізнес-модель. У них різниця в ефективності. Якщо порівняти показники Приватбанку та Ощадбанку, з точки зору роздрібної мережі, це десятки разів. Якщо бізнес-модель банку буде обрана правильна, то, можливо, можна буде обійтися без докапіталізації. Якщо ні, то продовжиться проїдання капіталу”.

Про результати цьогорічного стрес-тесту, який провів НБУ, - тут.

З приводу стратегії держбанків К. Рожкова зауважила таке:

“Там порушені всі терміни. Корективи вносяться якимись непередбаченими обставинами, кризами. Хоча, коли з`явилися незалежні наглядові ради, то все стало набагато легше. У нас прекрасна комунікація і з однією, і з іншою наглядовою радою [Ощадбанку і Укрексімбанку].

В Приваті наглядова рада була давно, і там спілкування було налагоджено, а тут було ускладнено. Зараз ця комунікація є. Наглядові ради чітко по стратегії розуміють завдання. Ми вже розглядали кілька разів проекти стратегії Укрексімбанку, включалися в роботу, коментували, давали свої рекомендації. Думаю, все буде нормально.

З Укрексімбанком трохи простіше. Там всім зрозуміло, що треба робити.

По Ощадбанку. Через те, що там зміна менеджменту зараз, процес трохи затягується. Ощадбанк і побільший, і з ним треба визначитися, в який бік іти.

На жаль, терміни (за твердженням стратегій) пройшли, але будемо працювати. Наглядові ради розуміють, що якщо зараз не визначився з цільовою моделлю, то вони будуть, як чорна діра, постійно споживати капітал. А це питання репутації самих членів наглядової ради”.

Щодо входження IFC в капітал Укргазбанку, в.о. глави НБУ зазначила наступне:

“На початку червня Мінфін дав дозвіл. Ми сподіваємося, що це відбудеться зовсім найближчим часом, дуже хочемо цього. І це один із пунктів стратегії держбанків буде виконаний, оскільки дуже хочеться вже хоч щось виконати”.