Рожкова - про NPL в держбанках: щось слід назавжди списати, щось - продати з дисконтом

Все про економіку та фінанси

В.о. глави НБУ Катерина Рожкова в інтерв’ю для агентства “Інтерфакс-Україна” таким чином прокоментувала схвалені Радою з фінстабільності плани скорочення проблемних кредитів у держбанках:

“Таким чином, ми виконали один із структурних маяків програми співпраці з МВФ. Ми дуже щільно працювали з державними банками, у нас створена команда за цим планом. Ми портфелі ці знаємо, тому що робили стрес-тести неодноразово. Всі позичальники нам знайомі. Кабмін дав можливість банкам використовувати тепер і списання, і продаж з дисконтом.

Держбанкам законом це не було заборонено, але вони завжди боялися, що потім їм скажуть, що завдали державі збитків. Тепер же цей інструментарій їм рекомендований Кабміном, тому робота пішла веселіше.

Те, що не можна врятувати, має бути або продано, або списано на позабаланс - його треба прибрати, щоб воно не псувало статистику. Де можна продовжуємо процеси реструктуризації. Ми очікуємо, що це матиме позитивний ефект, не тільки твердження цих планів, а й їх реалізація. Ми порозчищаємо баланси, знімемо цей вантаж ментальний і психологічний.

<...> Є компанії, які вже давно збанкрутували, а вони все ще висять, хоча ніколи нічого не повернеться. Це треба списати, щоб воно не було на балансі і вбивало вашу статистику. Є позичальники з Криму і сходу України. Винесіть їх на позабаланс, і далі судіться проти Росії, як (глава правління Ощадбанку) Пишний зробив. І після цього необхідно сконцентруватися на тому, що можна рятувати.

- Скільки кредитів може бути списано?

- Ми вже робили статистику колись. Приблизно 45% NPL двох держбанків - це вже те, чого повернути не можна. З цих 45% щось повинно бути списано назавжди, тому що воно зникло, а щось перенесено на позабаланс, якщо є там якісь перспективи судових позовів до власників. Але воно повинно вестися окремо і не заважати решті бізнесу.

Є ще об`єкти, які були стягнуті колись у позичальників. Їх треба продавати, чого тримати? Це все в плані є. Його реалізація дуже сильно поліпшить статистику, тому що, коли ми дивимося на неї сьогодні, то падаємо в непритомність. Реалізація плану покаже нам реальну картину”.