Рожкова про кредитні "канікули": НБУ в найближчі дні затвердить стандартизовані правила

Все про економіку та фінанси

Перший заступник глави НБУ Катерина Рожкова під час брифінгу заявила, що в найближчі дні регулятор затвердить стандартизовані правила для зниження банками кредитного навантаження на всіх позичальників, пише Liga.net.

За її словами, відповідні кредитні "канікули" стосуватимуться всіх позичальників: великих компаній, малого і середнього бізнесу, підприємців, фізичних осіб.

"Ми розуміємо, що пільговий режим, або кредитні канікули, просто необхідний. Головне завдання Нацбанку і банківської системи сьогодні знизити навантаження на бізнес, дати йому можливість вистояти. Потім будемо відновлюватися", - сказала К. Рожкова.

При цьому вона уточнила, що необхідно розуміти, що пільговий режим не скасовує повернення до нормального режиму обслуговування боргу. 

У Нацбанку так описують можливий пільговий режим обслуговування кредитів на час карантину:

"Яким може бути механізм? Для населення, дрібних підприємців та малого бізнесу це може бути відтермінування зі сплати основного боргу та відсотків до завершення карантину. Банки мають зробити стандартний для всіх механізм. Після повернення до нормальної роботи, банки зроблять реструктуризацію, щоб не створити непомірного фінансового навантаження на людей.

Для середнього та великого бізнесу – потрібен індивідуальний підхід. Деякі галузі, такі як туризм, перевізники, заклади харчування страждають в першу чергу. Банки мають дати впевненість позичальникам, що банківська система розуміє причини їх складнощів. Детальні рекомендації та правила реструктуризацій фіналізуємо в найближчі дні". 

Раніше К. Рожкова констатувала, що НБУ зменшує регуляторне навантаження на банки, відтермінувавши проведення стрес-тестування, впровадження буферів капіталу та скасувавши виїзні перевірки банків. За її словами, з нових заходів, що планує Національний банк, – це відтермінування подання банками річної фінансової звітності, а також перенесення оцінки бізнес-моделей банків.

Перший заступник глави НБУ зауважувала, що на думку Нацбанку, до всіх кредитів, які станом на вечір 7 березня 2020 року були працюючими та обслуговувались, можна застосовувати пільговий режим обслуговування на період карантинних заходів, і це не матиме негативного впливу на капітал банку.

«Клієнти нервуються і просять реальних підходів реструктуризації. Починайте роботу вже зараз. Приклади реструктуризацій та застосування пільгового режиму є в наших нормативно-правових актах, зокрема у постанові №97. Підхід може бути індивідуальним у випадку з корпоративними позичальниками та стандартним у випадку з роздрібними. Особливим має бути підхід і до тих галузей, які через карантин повністю втрачають доходи і сьогодні не працюють, та до населення, яке в результаті карантинних заходів та призупинення роботи окремих компаній тимчасово не працює», – наголосила К. Рожкова.

Вона нагадала, що Верховна Рада за ініціативою Національного банку заборонила банкам нараховувати штрафи та пені за прострочення споживчого кредиту у період з 1 березня по 30 квітня.