ТОП-200 українських компаній за обсягом доходів

Все про економіку та фінанси

"БізнесЦензор" підготував рейтинг 200 найбільших компаній за доходами. Він показує домінуючу роль держкомпаній та Ахметова, який акумулює збитки на меткомбінатах та ТЕС, перекидаючи прибутки на шахти та ГЗК. А ще ми бачимо критично низьку частку промисловості в економіці, яка не збільшується.

Сукупний дохід 200-х найбільших компаній України в 2019 році становив 3,4 трлн грн. Це на 2% менше, ніж сукупний дохід двох сотень найбільших компаній України в 2018 році.

За курсом НБУ на 10 вересня це - $122 млрд, або всього на $24 млрд більше, ніж виручка американської корпорації Apple за останній квартал 2019 року.

ТОП-5 НАЙБІЛЬШИХ ЗА ВИРУЧКОЮ КОМПАНІЙ

Найбільша українська компанія – НАК "Нафтогаз" в 2019 році отримала 178 млрд грн. Чистий прибуток становив 50,8 млрд грн. В тому числі, за рахунок $3 млрд від Газпрому в рамках виграшу в Стокгольмському арбітражі, які той перерахував у грудні 2019 року.

Друге місце у АТБ-Маркет – 104,9 млрд грн. Ця дисконтна мережа гіпермаркетів в 2019 році в два рази збільшила чистий прибуток – до 4,4 млрд грн. Компанія належить Геннадію Буткевичу, Євгену Єрмакову та Віктору Карачуну.

Третє місце в "Укрзалізниці", яка минулого року отримала 90 млрд грн доходу та 2,5 млрд грн чистого прибутку.

Далі в рейтингу – меткомбінат ММК ім.Іліча, який входить в групу Метінвест Ріната Ахметова та Вадима Новинського. Підприємство згенерувало 80 млрд грн доходу та 5,4 млрд грн збитків.

Замикає ТОП-5 компанія "Сільпо-Фуд" Володимира Костельмана. Вона входить у Fozzy Group, яка об`єднує мережі маркетів "Сільпо", "Фора", Fozzy, Le Silpo, Thrash, ringoo та мережу аптек "Біла ромашка". "Сільпо-Фуд" отримало 62 млрд грн доходу та 209 млн грн прибутку.

РЕЙТИНГ ГАЛУЗЕЙ ЗА ДОХОДАМИ КОМПАНІЙ З ТОП-200

За допомогою рейтингу галузей економіки України за обсягами згенерованих доходів ми бачимо структуру української економіки. Це сировинна економіка, яка залежить від кон`юнктури зовнішніх цін на енергоносії, які ми імпортуємо, та руду-метал і зерно, які ми експортуємо.

Ціни на енергоносії ростуть – ми більше витрачаємо валюти на їхню закупку. Ціни на руду-метал та зерно – падають і ми менше отримуємо валютної виручки, або навпаки.

З такою структурою економіки Україна сильно залежить від ситуації на міжнародних ринках і мало впливає на забезпеченян власної економічної стабільності. Сировина – це не складна технологічна продукція з патентами, на яку ми встановлюємо ціни.

З іншої сторони, в період стабільності або росту міжнародних цін на сировину, наше благополуччя більше залежить від зовнішньої кон`юнктури, а не від державної політики.

В ТОПі нашої економіки такі галузі: енергетика, гірничо-металургійний та агро-промисловий комплекси.

Зокрема, підприємства енергетичного комплексу отримали 34% доходу ТОП-200 компаній, ГМК – 20%, АПК – 16%, торгівлі 20%, транспорту – 5%, хімпрому -2%, ІТ – 2%, і промисловості – 1%.

Порівняно з 2018 роком, частка енергетичного комплексу та ГМК зменшилася, а АПК, ІТ, хімпрому та транспорту зросла на кілька відсоткових пунктів.

Водночас частка машинобудування перебуває на критично низькому рівні – в межах 1%.

20 НАЙПРИБУТКОВІШИХ КОМПАНІЙ УКРАЇНИ 2019 РОКУ

Минулого року двадцятка найприбутковіших компаній разом отримала 162 млрд грн чистого прибутку. Це 71% усього прибутку, який в 2019 році отримали 200 найбільших компаній України.

При цьому, 20 найприбутковіших компаній згенерували 24% сукупного доходу двох сотень найбільших компаній. Дві третини (60%) чистого прибутку 20 найуспішніших компаній припало на підприємства енергетичного сектору. Ще 26% - на гірничо-металургійний комплекс.

Слід зазначити, що прибутки окремих компаній-юросіб не відоброжають точні цифри, але дозволяють нам зафіксувати пропорції. Наприклад Укргазвидобування входить до Нафтогазу, не консолідовані фінансові показники холдингів ДТЕК та Метінвест, а також - більш дрібних фінансово-промислових груп, які мають внутрішньогрупові тразакції.

Найбільш прибуткові компанії в нашому рейтингу належать державі. Це великі енергетичні монополісти з видобутку та реалізації газу, виробництва електроенергії та управляння магістральними електромережами.

На другому місці підприємства Ріната Ахметова та його міноритарного партнера Вадима Новинського. Тут слід виділити три гірничо-збагачувальні комбінати - Південний, Північний та Інгулецький, які видобувають залізну руду в Дніпропетровській області.

В 2019 році ці ГЗК сукупно заробили своїм акціонерам Ахметову та Новинському 23 млрд грн чистого прибутку.

Підприємства з енергетичного холдингу ДТЕК Ахметова згенерували 16,2 млрд грн. Найбільше вуглевидобувне підприємство України ДТЕК Павлоградвугілля заробило 6,7 млрд грн, а найбільше приватне газовидобувне Нафтогазвидобування – 5,9 млрд грн чистого прибутку.

Полтавський ГЗК з групи Костянтина Жеваго, який наразі перебуває за межами України подалі від українського правосуддя, отримав 7 млрд грн.

Телекомунікаційний оператор Київстар російського олігарха українського походження з громадянством Великобританії Михайла Фрідмана отримав 8,96 млрд грн.

З агро-промислового комплексу в 20 найприбутковіших компаній потрапила лише одна компанія – Миронівський продукт Юрія Косюка, який є найбільшим виробником курятини в Україні. Він минулого року заробив 5 млрд грн прибутку.

Компанія Амік України, яка управляє мережею АЗС під брендом Amic, яка раніше належала російському Лукойл, зафіксувала 4,2 млрд грн прибутку.

Мережа бюджетних супермаркетів АТБ-Маркет Геннадія Буткевича та партнерів отримала 4,4 млрд грн чистого прибутку. Порівняно з 2018 року він виріс майже в два рази.

НАЙБІЛЬШ ЗБИТКОВІ КОМПАНІЇ УКРАЇНИ

Найзбитковішою компанією України другий рік поспіль залишається оператор підземних сховищ газу – "Укртрансгаз". До початку 2020 року ця компанія була оператлором української ГТС. В 2019 вона показала 19 млрд грн збитків. Це на 60% менше, ніж в 2018 році.

Дніпровський меткомбінат ім.Дзержинського минулого року скоротив збиток вдвічі до 14,9 млрд грн. Завод належить корпорації ІСД, яка контролюється російським Внєшекономбанком. Через борги за сировину підприємство було віддано в операційне управління структурам Ріната Ахметова.

Третя та четверта найбільш збиткові компанії України – металургійний комбінат Азовсталь та Маріупольський комбінат ім. Ілліча з групи Метінвест Ахметова-Новинського. Вони отримали 5,7 та 5,4 млрд грн збитку відповідно. Ще один меткомбінат із Метінвесту – Запоріжсталь отримав 4,33 млрд грн. Він став шостою найбільш збитковою компанією України.

Як бачимо, металургійні прідприємства Ахметова-Новинського генерують мільярди гривень збитків. Водночас гірничо-збагачувальні комбінати дали майже мільярд доларів прибутку.

Це може свідчити про те, що точку прибутку Метінвест в 2019 році переніс з металургійного дивізіону на гірничо-рудний.

Простіше кажучи, Ахметову вигідніше видобувати залізну руду і експортувати, ніж модернізувати меткомбінати, конкурувати зі світовими гігантами та експортувати прокат.

Аналогічна ситуація із тепловою генерацією Ахметова. Монопольний виробник електроенергії в Бурштинському острові - ДТЕК Західенерго - в 2019 році отримав 5 млрд грн збитку. Вона стала п`ятою найзбитковішою компанією України.

Інша теплова генерація Ахметова – ДТЕК Дніпроенерго (вона найбільша в Україні) отримала 1,6 млрд грн збитку.

Водночас, ключове вугледобувне підприємство ДТЕК та його ключовий трейдер фіксують мільярди чистого прибутку. Так, ДТЕК Павлоградвугілля отримало в 2019 році 6,7 млрд грн чистого прибутку, а ДТЕК Трейдинг – 3,5 млрд грн прибутку. Сукупно це – 10,2 млрд грн.

Таким чином, ми бачимо ситуацію, коли металургійні підприємства та теплова генерація найбагатшої людини України офіційно генерують збитки. Водночас десятки мільярдів чистого прибутку осідає на його сировинних підприємствах.

Важко пояснити бізнес-логіку такої схеми, але це точно дає аргумент піарникам, політикам та "експертам" олігарха говорити про збитковість металургії та теплової генерації та про необхідність допомоги зі сторони держави.

Однак в збитках перебувають і компанії, які контролює інший олігарх – Ігор Коломойський.

4 млрд грн збитку в 2019 отримала найбільша нафтовидобувна компанія "Укрнафта". Її контрольний пакет належить державі, а групі міноритарних акціонерів на чолі з Коломойським - трохи більше 40%. При цьому, операційний контроль компанії повністю знаходиться в руках менеджменту Коломойського.

Справа в тому, що єдиним ключовим покупцем нафти Укрнафти є Кременчуцький НПЗ, який контролюється Укртатнафтою Коломойського-Ярославського. Державі в цьому НПЗ належіть 40%.

Через відсутність конкуренції та контроль Укрнафти Коломойським, Укртатнафта купує у неї нафту значно дешевше ринкових цін.

Але при цьому Укртатнафта також збиткова. Адже прибуток розчиняється на десятках ТОВок, які реалізують пальне Кременчуцького НПЗ через мережу АЗС в кількості більше 1000 штук.

Центренерго - інша державне підприємство, яке знаходиться під контролем Коломойського. Ця остання державна теплова генерація в 2019 році отримала 1,9 млрд грн збитку.

Після перемоги Володимира Зеленського на виборах президента Ігор Коломойський отримав операційний контроль над Центренерго – його компанії почали постачати на підприємство газ та вугілля і викуповувати електроенергію для поставок на свої феросплавні підприємства.

ХТО КОНТРОЛЮЄ БІЛЬШІСТЬ КОМПАНІЙ З ТОП-200

Якщо дивитись на економіку України через призму нашого рейтингу "ТОП-200 найбільших компаній", то складеться враження, що більшість грошей тут акумулюють державні підприємства та компанії Ріната Ахметова. Водночас, інші олігархи, які впливають на керівництво держави, генерують по 1% сукупного доходу ТОП-200.

Ця гіпотеза близька до реальності.

Держава контролює більшість компаній, які потрапили до рейтингу ТОП-200 за обсягом доходу. В 2019 році 19 держкомпаній згенерували 708 млрд грн. Це 20% доходу всіх компаній з нашого рейтингу.

Рінат Ахметов лише трішки відстає від держави. В наш рейтинг потрапило 29 компаній з групи СКМ Ріната Ахметова. В 2019 році вони сукупно згенерували 613 млрд грн доходу. Це 18% сукупного доходу двохсот найбільших компаній України. Іншим олігархам належить 10% сукупного доходу ТОП-200.

Частка доходу компаній Ігоря Коломойського в ТОП-200 становить 5%. Їх у рейтингу 11 штук. Водночас частки підприємств олігархів Дмитра Фірташа, Віктора Пінчука та Юрія Косюка – по 1%. У Костянтина Жеваго ще менше.

До рейтингу також потрапило дві компанії кума Путіна – Віктора Медведчука, який став олігархом України в період президентства Петра Порошенка.

За Порошенка Медведчук взяв під контроль поставки зрідженого газу та дизельного пального з Росії, придбав три інформаційних канали (112, NewsOne, ZIK) і разом з Сергієм Льовочкіним, юрієм Бойко та Дмитром Фірташем завів у Раду прокремлівську партію ОПЗЖ.

При Зеленському Метдведчук продовжує нарощувати політичний вплив, купувати канали (став співвласником 1+1) та вбудовувати своїх людей в державні органи.

А допомагають йому в цьому дві компанії, які увійшли до ТОП-200: ТОВ "Анвітрейд" з доходом в 12.55 млрд грн та ТОВ "Глуско Україна" - 7.9 млрд грн.

Як бачимо, інші олігархи, окрім Ахметова (його дійсно забагато в економіці), часто переоцінюють своє значення в житті держави. Їм це потрібно для того, щоб зберегти та примножити свої капітали.