Reuters: ЄЦБ готується до життя без Бундесбанку

Все про економіку та фінанси

Європейський центробанк розробляє плани дій для здійснення своєї масштабної програми скупки облігацій без участі Бундесбанку на випадок, якщо суд змусить його вийти зі схеми, повідомили агентству Reuters чотири джерела.

У рамках гіршого сценарію ЄЦБ почне безпрецедентні судові розгляди проти центрального банку Німеччини, свого найбільшого акціонера, щоб повернути його в програму, повідомили джерела, які говорили на умовах анонімності.

Ці кроки, ймовірно, ознаменують момент істини для євро, випробувавши прихильність Німеччини валюті, в створенні якої вона зіграла основну роль.

Конституційний суд Німеччини дав ЄЦБ час до початку серпня, щоб обгрунтувати масштабні покупки держоблігацій, в іншому випадку програму доведеться продовжувати без Бундесбанку, на який має припадати більше чверті покупок бондів.

Більшість джерел очікують, що Бундесбанк сам врегулює справу, продемонструвавши доцільність політики і врегулювавши сумніви навколо її побічних ефектів.

Однак співробітники ЄЦБ і національних центробанків єврозони готуються до того, що одне джерело назвало "неймовірним": до сценарію, при якому суд заборонить Бундесбанку брати участь в покупках.

В цьому випадку ЄЦБ або, що менш ймовірно, інші центральні банки єврозони, повинні будуть взяти на себе квоту Бундесбанку в програмі покупки активів державного сектора (PSPP) і купувати німецькі облігації, повідомили джерела.

За їх словами, ці плани поки не завершені і офіційно не обговорювалися радою керуючих ЄЦБ.

Представники ЄЦБ і Бундесбанку відмовилися від коментарів.

РОЗПОДІЛ РИЗИКІВ?

Якщо інші центральні банки купуватимуть Bunds, це порушить принцип "відсутності розподілу ризиків", на якому наполягав Бундесбанк при запуску програми в 2015 році і згідно з яким кожен національний центральний банк купує місцеві державні облігації, а ризик розподіляється для обмеженого обсягу боргу, що купується самим ЄЦБ .

З початку пандемії коронавіруса ЄЦБ сповільнив скупку німецьких облігацій, зосередивши свою вогневу міць на Італії, яка опинилася під тиском на борговому ринку, оскільки спалах вірусу привів до різкого погіршення стану її і без того крихких державних фінансів.

У квітні Бундесбанк скупив німецькі Bunds на загальну суму 628 мільйонів євро ($688 мільйонів), або 2,3% держоблігацій, куплених в рамках PSPP в тому ж місяці.

Але навіть якщо Бундесбанк вийде зі схеми, то залишити за її межами німецькі Bunds - не варіант, враховуючи, що вони є де-факто бенчмарком єврозони для приватних інвесторів завдяки їх вищому кредитному рейтингу і великій доступності.

Крім того, вихід Німеччини з флагманської програми стимулювання ЄЦБ може викликати спекуляції про розкол єврозони, від яких ЄЦБ намагається позбутися ще з часів кризи євро в 2010-12 роках.

У той же час ЄЦБ, ймовірно, запустить процедуру порушення відносно німецького центрального банку за невиконання зобов`язань як члена Євросистеми, якщо він припинить покупку облігацій, повідомили джерела.

Якщо Бундесбанк не виконає вимоги після цього, ЄЦБ може передати справу до Європейського суду, що стане першим подібним позовом з моменту створення євро в 1999 році.

Європейський суд вже схвалив програму PSPP, але його рішення було проігноровано конституційним судом Німеччини, послуживши підставою для ще одного конфлікту між німецькими і європейськими інститутами.

Досі уряд Німеччини демонструвало оптимізм щодо того, що такого сценарію можна уникнути. Канцлер Ангела Меркель раніше в травні повідомила високопоставленим чиновникам своєї партії, що питання "вирішимо", якщо центральний банк обгрунтує покупки.