Reuters: Рожкова каже, що МВФ не впевнений в прагненні Зеленського до реформ

Все про економіку та фінанси

Перший заступник глави НБУ Катерина Рожкова в інтерв’ю для Reuters заявила, що переговори України з МВФ про нову програму можуть загальмуватися через суперечку між державою та Ігорем Коломойським за контроль над націоналізованим Приватбанком.

Під час поїздки в Нідерланди на поточному тижні К. Рожкова повідомила, що розмір нової програми МВФ може бути збільшений до 8 млрд дол (з 3,9 млрд дол чинної програми, дія якої завершується в січні).

"Обговорення з МВФ наступного траншу фінансування заморожено через проблеми Приватбанку, - сказала К. Рожкова. - Це для них і для міжнародної спільноти червона лінія".

Вона попередила про "величезну небезпеку" для інвестиційного клімату України, якщо спір не буде врегульовано належним чином. Як зазначається, проблема Приватбанку повинна бути вирішена не шляхом розрахунків з колишніми власниками.

"Це показує різницю між олігархічним впливом на банківський сектор в колишні дні та новим прозорим і незалежним банківським сектором", - сказала вона.

К. Рожкова сказала, що була розчарована рішенням В. Зеленського залишатися осторонь від конфлікту, а не активно захищати рішення 2016 року.

"МВФ хоче сильний сигнал від уряду про збереження адміністративної незалежності Приватбанку і незалежності Національного банку України", - зауважила топ-менеджер НБУ.

За словами К. Рожкової, МВФ досі не переконаний в прагненні до реформ при В. Зеленському: "Мова йде про судову реформу, верховенство закону. Йдеться про олігархічну структуру влади".

У вересні в своїй заяві МВФ не згадав Приватбанк або І. Коломойського, але зазначив, що Україні необхідно боротися з корупцією, зменшити вплив олігархів на економіку і мінімізувати понесені "витрати платників податків".

У серії судових процесів Коломойський намагається повернути собі контроль над Приватбанком.

"На жаль, я не довіряю нашій судовій системі, тому що система не була реформована", - сказала К. Рожкова.

Наступного тижня суд у Києві повинен винести рішення за позовом з метою скасувати націоналізацію і повернути управління банком його колишнім власникам, яких К. Рожкова звинувачує в грубих зловживаннях.

К. Рожкова заявила, що вона не дуже сподівається на висновки суду, і попередила, що рішення проти націоналізації може зіпсувати настрою інвесторів.

"Вплив на ринки буде негативним і негайним, і в цій ситуації ми не зможемо продовжувати працювати з МВФ в рамках попередньої угоди, тому що МВФ потрібна (ясність)", - сказала вона.

К. Рожкова сказала, що президент може допомогти розв`язати конфлікт, зайнявши чітку позицію. Він повинен вийти і сказати:

"Націоналізація була необхідна для збереження фінансової стабільності країни... і що, відповідно до закону, банк не може бути повернутий існуючим акціонерам".

Центральний банк заявляє, що через сумнівної практики кредитування Приватбанк виявився з дірою в капіталі на суму близько $5,6 мільярда. І. Коломойський оскаржує ці висновки. В. Зеленський зустрівся з І. Коломойським публічно у вересні, а згодом І. Коломойський сказав журналістам, що бачить можливість для компромісу по Приватбанку.

В. Зеленський на днях публічно висловився за позасудове врегулювання спорів з І. Коломойським та проведення переговорів за участі МВФ та/чи інших міжнародних експертів.