Reuters: коронакриза вдарила по глобальній ролі євро

Все про економіку та фінанси

Коронавірусна криза оголила крихкість єврозони, зміцнила роль ФРС США як глобального кредитора останньої інстанції і, можливо, завдала смертельного удару ідеї про те, що в один прекрасний день євро зможе замінити долар як світова валюта, пише Reuters.

Минулі місяці висвітили - і, можливо, закріпили - домінуюче становище долара у світовій торгівлі, інвестиціях, запозиченнях і резервах центральних банків, не в останню чергу через відмінності в реакції США і Європи на кризу.

Пропозиції про створення фонду відновлення Євросоюзу, що фінансується за рахунок спільно випущених облігацій, що пролунали на минулому тижні, можуть зміцнити міжнародні позиції євро, якщо фонд допоможе посилити згуртованість всередині блоку.

Але економісти кажуть, що навіть якщо пропозиція доживе до засідання Єврокомісії в кінці травня, суперечки через бюджетні витрати або через випуск коронаоблігацій для допомоги біднішим державам знову розпалили побоювання, що зона євро може навіть розпастися.

"Криза ще раз показала, що євро може виявитися невічним, - сказав Йоахім Фелс, радник з глобальної економіки компанії Pimco, найбільшого в світі менеджера облігацій. - Долар все більше запановує як (світова) резервна валюта".

Частка євро в міжнародних фінансах вже скоротилася в останні роки - дані Міжнародного валютного фонду показують, що його частка в резервах центральних банків скоротилася до 20% з 26% в 2010 році, хоча частково в цьому винні негативні процентні ставки Європейського центробанку. Частка долара в резервах складає 61%.

Індекс ЄЦБ, що відображає міжнародну роль євро, в 2017 році (останній рік, коли він оновлювався) опустився нижче 22% з більш ніж 27% на початку 2000-х.

Євро також поступово втрачав позиції на форексі і в торгівлі валютними деривативами і відстає від долара в міжнародних запозиченнях. Останні дані SWIFT показують, що на євро припадає 31% світових платежів проти 40% в 2012 році. Частка долара зросла до 44% з 30%.

Залежність світу від долара була підтверджена панікою на ринках в березні, коли бізнес кинувся за доларовою ліквідністю, щоб платити за рахунками, викуповувати борги або просто наростити подушки безпеки.

Це стало доказом того, що доступ до доларів надзвичайно важливий в умовах кризи, так що "центробанки будуть вважати, що в майбутньому їм будуть потрібні долари", сказав Бред Сетсер, старший науковий співробітник Ради з міжнародних відносин.

Ажіотажний попит, який відправив долар вгору на 8% за 10 днів, знизився лише після того, як ФРС активувала своп-лінії з іншими провідними центральними банками на сотні мільярдів доларів.

Еліна Рибакова, заступник старшого економіста в Інституті міжнародних фінансів, протиставила дії ФРС "боязкому" ЄЦБ.

"Якщо порівняти те, що відбувається зараз, з 2008 роком, ФРС домоглася яскравого прогресу у визнанні її ролі як кредитора останньої інстанції", - сказала вона.

В останні місяці ЄЦБ відкрив своп-лінії лише з Болгарією і Хорватією, але "немає і аналогічних розмов про те, що трапиться, якщо ліквідність в євро вичерпається". "Потрібно бути більш активним, якщо ви захочете колись оспорити позиції долара", - сказала Рибакова.