Рахункова палата: основні виклики для бюджету - ПДВ з імпорту та акцизи

Все про економіку та фінанси

Рахункова палата констатує, що за 8 місяців надходження до загального фонду держбюджету були на 46,2 млрд грн, або 4,8% менші від запланованих. За оцінками держвідомства, це посилює ризики збільшення внутрішніх держзапозичень та держборгу.

Голова Рахункової палати Валерій Пацкан уточнює, що за січень-серпень план доходів не виконаний на 30,8 млрд грн, держзапозичень – на 17,7 млрд грн та приватизації держмайна – на 6 млрд грн. За його словами, серед причин цього - завищені при формуванні держбюджету планові показники по окремих податках, курс гривні, темпи зростання імпорту товарів.

«Що стосується податків. План доходів не виконано насамперед за рахунок податку на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів на 26,2 млрд грн, або 12,4%, та акцизного податку з вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) – на 10,4 млрд грн, або 21,2%», - додав він.

Як підкреслив В. Пацкан, у середньому за січень-серпень курс гривні становив 26,6 грн/дол, у той час як при визначенні показників держбюджету враховано 28,2 грн/дол. Залишаються нижчими від прогнозованих на рік і темпи зростання імпорту товарів.

Голова Рахункової палати також додав, що за січень-серпень 2019 року видатки держбюджету не виконано на 56,4 млрд грн, або 8,6%. Він зауважив, що за 8 місяців поточного року менші ніж заплановані видатки на обслуговування держборгу - на 13,9 млрд грн (16,1%); трансферти місцевим бюджетам – на 5,8 млрд грн (3%); оплату праці з нарахуваннями – на 4,7 млрд грн (3,5%); забезпечення медичних заходів окремих державних програм і комплексних заходів програмного характеру за бюджетною програмою Міністерства охорони здоров’я України – на 3,8 млрд грн (68,6%); інвестиційні програми і проекти державного фонду регіонального розвитку – на 3,3 млрд грн (77,5%).