Raiffeisen очікує курс 90-115 руб/дол, якщо нафта буде $20-25 впродовж року

Все про економіку та фінанси

Російський Мінфін і Центробанк прийшли на виручку рублю, оголосивши про початок продажів з Фонду національного добробуту валюти, призначеної для оплати контрольного пакета акцій Сбербанка, пише Reuters.

Продажу валюти в рамках зміни контролю в Сбербанку стануть доповненням до продажу в рамках бюджетного правила: Центробанк продавав валюту на 3,6-3,7 мільярда рублів в день з 10 по 13 березня, а з 16 березня збільшив суму до 5,5 мільярда рублів.

Мінфін РФ у четвер анонсував початок продажу валюти з ФНБ для покупки акцій Сбербанку. Для цього в понеділок, 16 березня федеральне казначейство перерахувало на рахунок ФНБ накопичені додаткові нафтогазові доходи за 2019 рік, в результаті чого фонд досяг 12,2 трлн рублів, повідомило відомство.

Центробанк, який з лютого 2017 року купував валюту на ринку для поповнення Мінфіном ФНБ, роз`яснив, що почне продавати валюту в рамках угоди з акціями Сбербанку з 19 березня на додаток до продажу, що вже почався 10 березня в рамках бюджетного правила.

До 30 вересня регулятор буде в щоденному режимі визначати обсяг продажу валюти, виходячи з поточних котирувань нафти марки Urals, причому при зростанні котирувань вище $25 за барель цей продаж буде припинятися, і Банк Росії буде конвертувати валюту тільки в обсягах, визначених бюджетним правилом. Якщо до 30 вересня в рублі буде конвертований не весь обсяг коштів, ЦБР оголосить про новий механізм.

Додаткові продажу Банку Росії розраховані, виходячи з повного відшкодування пропозиції валюти на ринку, що випадає через зниження експортної виручки при падінні цін нижче $25, вказав регулятор.

У четвер котирування індикативного для РФ сорту Urals знаходяться близько $19 за барель.

Новий режим на валютному ринку, оголошений Мінфіном і ЦБР, дозволить збільшити пропозицію валюти і зробити його більш передбачуваним незалежно від ситуації на глобальних ринках нафти і газу, сказав в четвер на засіданні уряду прем`єр РФ Михайло Мішустін, пообіцявши, що влада продовжить вживати заходів, необхідні для забезпечення фінансової стабільності.

За оцінками аналітиків ВТБ Капіталу, обсяг продажів іноземної валюти на відкритому ринку може зрости на величину до $0,8 мільярда на місяць проти $50-75 мільйонів щодня, які ЦБР продавав з 10 березня.

Продажу валюти з ФНБ трохи реанімували рубль, який напередодні звалився на мінімум з січня 2016 року. До 14.55 МСК котирування пари долар/рубль з розрахунками "завтра" були поблизу 80,80. До євро котирування рубля були близько 86,90.

Мінфін і ЦБР оголосили в лютому, що уряд викупить у регулятора його частку в Сбербанку на кошти ФНБ. Більшу частину прибутку ЦБР повинен перерахувати в бюджет для фінансування соціальних обіцянок Путіна в обхід бюджетного правила. За оцінками чиновників, сума угоди повинна була скласти 2,5 трлн рублів. Ціна продажу передбачалася як середньозважена ринкова вартість акцій банку за шість місяців, що передують даті першої угоди. За такою ж ціною регулятор планував викуповувати акції у міноритаріїв.

Однак після падіння цін на нафту на тлі пандемії коронавируса і розвалу угоди ОПЕК + Центробанк і Мінфін домовилися про нові умови угоди: вона пройде без пред`явлення оферти міноритарним акціонерам, за нижчою ціною, а ЦБ в результаті залишить у себе менше прибутку, ніж планувалося.

За поточною ціною вартість пакета Сбербанка становить близько 2,1 трлн рублів, оцінили аналітики Уралсиба. Центробанк планує конвертувати всю суму, отриману за ці акції, в рублі на відкритому ринку. За поточним курсом це становить близько $26-27 млрд, продажі будуть розтягнуті в часі.

"Ми вважаємо, що ця оборудка дає ЦБ різко збільшити обсяг інтервенцій, що може надати тимчасову підтримку рубля. Але в цілому сума $26-27 мільярдів не настільки велика для російського валютного ринку», - зазначила Ірина Лебедєва з Уралсиба.

Так, з вересня 2008 року по січень 2009 року Центробанк направив на інтервенції на валютному ринку близько $177 мільярдів, але уникнути масштабної девальвації не вдалося. З вересня 2014 року по січень 2015 року інтервенції ЦБ на валютному ринку склали трохи менше $45 млрд, в результаті регулятор перейшов до плаваючого курсоутворення.

"Нинішній обсяг інтервенцій дозволяє розраховувати лише на невелике згладжування коливань валютного курсу, особливо в умовах наростання панічних настроїв", - написала Лебедєва в огляді.

"З огляду на наявність надлишку валютної ліквідності в банківському секторі (близько $17 млрд), ці продажі валюти дозволять утримати курс в межах 90-115 рублів за долар при негативному сценарії, якщо впродовж наступних 12 місяців нафта Brent залишиться в середньому в діапазоні $20-25 за барель", - написали аналітики Райффайзенбанку.

Мінфін РФ говорив, що закриє угоду з пакетом ЦБР в Сбербанку в квітні. Обсяг ФНБ на початок березня становив 8,25 трлн рублів, або 7,3% ВВП, що еквівалентно $123,1 млрд.