Радник Зеленського критично оцінив поточне зміцнення гривні

Все про економіку та фінанси

Радник Президента України Олег Устенко в інтерв`ю для “Радіо Свобода” таким чином прокоментував поточне зміцнення курсу гривні:

“Я не в захваті від того, що відбувається на валютному ринку. Економіка, яка є експортозалежна, як українська економіка, програє від дуже міцної грошової одиниці. А у нас зміцнення достатньо тривале – 20% плюс до курсу гривні у порівнянні з тим курсом, який був закладений у держбюджет на поточний, 2019 рік. Це означає, що ми не доотримуємо кошти у дохідну частину держбюджету.

Були тактичні прорахунки в монетарній політиці НБУ. Ситуація буде змінюватися достатньо швидко. У бюджеті на наступний рік курс вищий, ніж який ми зараз бачимо. Я не бачу дуже значних ризиків курсових, щоб сказати, що ми не будемо знаходитися в межах 26-27 гривень за долар, що було б логічно.

Гривня міцнішає від того, що є достатня пропозиція грошей. Плюс розрахунок на приплив прямих іноземних інвестицій в цьому році 3 мільярдів доларів, що означає, що десь 60% дефіциту рахунку поточних операцій буде перекрито.

У нас 22 мільярди доларів, навіть більше – золотовалютний резерв. Наша так звана відкрита непокрита потреба у валюті на наступний рік складає 10 мільярдів доларів.

<...> Ми в праві очікувати пом’якшення монетарної політики [в 2020 році]. НБУ буде зменшувати свою облікову ставку. Вони мають довести її до рівня 9% на кінець 2020 року. Це означає, що вартість кредитів буде значно зменшуватися. Я очікував би на кінець 2020 року вартість кредитів на рівні 12-13%. Зараз – 15,5%. Це нонсенс!

Тобто коштів буде ставати більше. Це стимулюватиме споживання, додаткове економічне зростання. Можемо очікувати, що промислове виробництво може стабілізуватися. Прем’єр ставить можливість надходження 5 мільярдів доларів інвестицій наступного року. Одна із можливостей їх вкладання – це українська промисловість.

Ми маємо всі можливості на кінець наступного року знаходитися у більш комфортній зоні, а це 26-27 гривень за долар. А довгостроковий прогноз по євро на кінець наступного року, якщо подивитися ф’ючерси по контрактах євро-долар, то вони складають 1,05. Якщо гривня знаходитиметься в межах 26-27 гривень за долар, додавайте туди ще 5%, тобто 1,30-1,40, і отримаєте курс гривні по відношенню до євро”.