Радник Зеленського хоче, щоб НБУ відповідав за зростання економіки

Все про економіку та фінанси

Олег Устенко, економічний радник президента Володимира Зеленського, в інтерв’ю для Youtube-проекту фінансиста Еріка Наймана, висловив думку, що прийшов час змінити мандат Нацбанку та передбачити, що НБУ повинний відповідати не лише за інфляцію, але й економічне зростання.

“На мою думку, прийшов час змінити мандат НБУ. Тобто в них не тільки інфляція має бути, але й економічне зростання. Або зробити, як а Штатах - не чітко артикулювати економічне зростання, а сказати, що вони дивляться за зайнятістю/безробіттям”, - зауважив О. Устенко.

Він назвав логічним намір НБУ довести облікову ставку до кінця 2020 року до 9%. Разом з тим, радник президента вважає, що з огляду на очікувану інфляцію за підсумками 2019 року біля 8%, облікова ставка мала б бути на рівні близько 11-12%, а не 15,5%, як по факту є зараз. На думку О. Устенко, це стимулювало б економіку за рахунок зниження кредитних ставок, збільшення попиту бізнесу кредити, розширення купівельної спроможності населення.

“Фактична монетарна політика була стримувальним фактором для нашого зростання. Зрозуміло, коли в тебе така ставка [15,5%], ти взагалі не кредитуєш економіку. Хіба здатна економіка взяти позику під 23% та зручно себе почувати? Бізнеса такого немає", - зазначив О. Устенко.

За його словами, НБУ - незалежна інституація, і намагається перестрахуватися, “де тільки це можливо”. “Але надмірна обережність та лякливий стан не дуже добре грають для економіки”, - підкреслив радник глави держави.

Разом з тим, він вважає, що “вперше за нашу найновішу історію в 2020 році можна буде використовувати монетарні стимули для розвитку та підтримки економічного зростання. Є ризики, пов`язані з курсом, але вони і так є”, - резюмував О. Устенко.