Радник Зеленського: допустимі коливання курсу - в межах +/-5%

Все про економіку та фінанси

Радник президента України Олег Устенко констатує, що, на його думку, допустимі коливання курсу - в межах +/-5%, пише "Інтерфакс-Україна".

коливаннядоцільним утримання волатильності курсу гривні Національним банком у 2021 році в межах 5% нинішнього показника, не відступаючи при цьому від політики інфляційного таргетування.

"Інфляційне таргетування залишається основним для НБУ, але був би непоганий розклад, якби НБУ ефективно користувався своїми золотовалютними резервами, щоб не повторювалися значні коливання курсу, - сказав О. Устенко. - У моєму розумінні +/-5% - це допустимі коливання", - додав радник президента.

Він навів приклад коливання курсу упродовж 2020 року. "Курс гривні міг відхилятися мало не до 22 грн/$ [на початку 2020 року], а потім підходити до позначки, близької до 29 грн/$", - зазначив Устенко, наголошуючи на необхідності прогнозованого курсу гривні.

"Я бачу ризики того, що гривня може опинитися під серйозним тиском на зміцнення вже в першій половині наступного року на тлі позитивної динаміки сировинних ринків", - пояснив радник президента.

"Як мінімум місяць спостерігається позитивна динаміка за сировинними ринками, на яких спеціалізується Україна. Це означає, що наші металурги й аграрії отримуватимуть більше виручки від реалізації продукції. Більший обсяг експортної виручки створить додаткову пропозицію валюти при фіксованому обсязі попиту", - додав він.

Водночас, вважає експерт, після потенційного зміцнення курс національної валюти в Україні в другій половині року може повернутися до девальвації.

"На тлі можливого зміцнення гривні покаже зростання імпорт. Тобто ринок гойднеться в інший бік. Щоб не було цього розгойдування, НБУ слід було б провадити грамотну політику. Спочатку стерилізувати ринок, викуповуючи валюту та поповнюючи резерви, а в другій половині року використати ці резерви на коливання у зворотний бік", - пояснив свою позицію Устенко.

Зростання економіки в 2021 році зумовить зростання інфляції, а це, у свою чергу, приведе центробанк до необхідності підвищувати облікову ставку, прогнозує експерт.

"Мене не здивує зростання інфляції на 1-2 процентні пункти. Таке зростання інфляції, з одного боку, очікуване, а з іншого боку, воно навряд чи дасть змогу утримувати облікову ставку на нинішньому низькому рівні. Я допускаю переміщення в обліковій ставці у бік збільшення, хоча, можливо, в першій половині року вона залишиться на поточному рівні", - зазначив він.