Радник Зеленського: дивно говорити про дефолт при таких валютних резервах НБУ

Все про економіку та фінанси

Олег Устенко, радник президента Володимира Зеленського, в коментарі для “РБК-Україна” констатував, що валютні резерви Нацбанку зараз перевищують 24 млрд дол, а після того, як "Нафтогаз" продасть близько 2 млрд дол (кошти, отримані від "Газпрому" за рішенням Стокгольмського арбітражу), обсяг резервів НБУ ще зросте.

"Для мене здається дивним при наявності резервів 24 млрд дол (а буде 26 млрд дол) говорити про дефолт на тлі того, що майбутні зовнішні виплати до кінця року становлять близько 30% золотовалютних резервів", – зазначив О. Устенко.

Нагадаємо, чільні представники НБУ регулярно публічно наголошують, що не бачать підстав для дефолту.

Говорячи про нову програму з МВФ, О. Устенко зауважує, що якщо спочатку мова йшла про фінансування на 5,5 млрд дол за програмою розширеного фінансування (EFF), то зараз розмір програми може скласти як мінімум 7 млрд дол. Водночас програма для боротьби з наслідками коронавірусу може бути збільшена з початково очікуваних 1,5 млрд дол до як мінімум 2,5 млрд дол. "Є розуміння того, що перший транш може бути досить вагомим, скажімо, у межах як мінімум 2 млрд дол за програмою розширеного фінансування і близько 0,5 млрд дол за другою програмою", – констатує О. Устенко.

Нагадаємо, що чільні представники Офісу президента в т.ч. публічно звертали увагу, що запуск програми МВФ розблокує ряд позик від інших міжнародних партнерів України (ЄС, Світовий банк).

Як додає виконавчий директор CASE Ukraine Дмитро Боярчук, значна частина зовнішнього боргу, який Україні потрібно погасити в 2020 році, – це виплати МВФ за раніше залученими позиками та погашення на 1 млрд дол єврооблігацій, випущених під гарантії США.

"З МВФ і США, звичайно, ніхто "дефолтити" не буде. Ціна питання, що залишається, – близько 1,3 млрд дол. Оголосити дефолт, а потім отримати заморожені кредитні програми з усіма "принадами" і наслідками, це не дуже розумна позиція", – вважає економіст.

За його словами, враховуючи плани влади збільшити дефіцит держбюджету, без нових позик не обійтися. Звідки взяти гроші? Є два варіанти: провести емісію – друкувати гроші або брати позики.

"Емісія означає, що у нас повністю змінюється баланс гривні до іноземної валюти. Це фактично означає безконтрольну девальвацію. Якщо ви оголошуєте дефолт, у вас, швидше за все, ще буде і додатковий відтік валюти. Фактично, оголошуючи дефолт, ви залишаєте єдиний шанс фінансування своїх потреб – емісійний. І тому дефолт, як правило, супроводжується падінням національної валюти, прискоренням інфляції і всіма наслідками, які з цього випливають: втратою робочих місць, зниженням купівельної спроможності", - резюмує Д. Боярчук.