Рада НБУ назвала "неефективною" валютно-курсову політику правління НБУ

Все про економіку та фінанси

Рада НБУ визнала діяльність правління НБУ в частині формування та реалізації валютно-курсової політики в 2019 році “неефективною та такою, що не відповідає викликам сучасного розвитку України” (цитата), йдеться в прес-релізі, опублікованому главою ради НБУ Богданом Данилишиним.

При цьому Рада НБУ озвучила низку рекомендацій для правління НБУ:

1. Задіяти всі засоби та методи грошово-кредитної політики з метою пом’якшення монетарної політики Національного банку України.

2. Оновити стратегію управління золотовалютними резервами та графік поповнення золотовалютних резервів на середньострокову перспективу.

3. Підготувати та надати Раді сценарій розгортання ситуацій на валютному ринку України внаслідок можливого виходу власників-нерезидентів ОВДП з України та план дій Національного банку щодо політики курсоутворення та валютного регулювання у разі його реалізації.

4. Зважаючи на значну роль нерезидентів на ринку боргових цінних паперів Уряду, спільно з Міністерством фінансів України розробити правило щодо згладжування впливу продажу/купівлі ними валюти на стан міжбанківського валютного ринку.

5. Здійснити оцінку ефектів від приєднання до мережі Clearstream та ситуації на міжнародних фінансових ринках в збільшенні попиту нерезидентів на ОВДП.

6. Здійснити/актуалізувати дослідження щодо впливу зміни обмінного курсу на споживчу інфляцію в Україні.

7. Надати оцінку реального обмінного/реального ефективного обмінного курсу (переоцінка/недооцінка) відносно розрахункового рівноважного рівня.

8. Проаналізувати вплив розриву реального курсу на динаміку показників зовнішньої торгівлі, промисловості, інфляції.

9. Нівелювати вплив корегування відкритої короткої валютної позиції в банківській системі через використання індексованих цінних паперів.

Роз’яснення членів правління НБУ щодо нинішньої валютно-курсової політики - тут, тут, тут.

Коментар члена ради НБУ Віктора Козюка:

“Рада НБУ. Більшовизм означає:

Можна не тільки плювати на регламент, але і на макроекономіку (хотів написати «на здоровий глузд», але це, мабуть, аж дуже відносно).

Можна не знати, що таке трилема у відкритій економіці, і хотіти перетворити центробанк в держплан.

Можна не знати, що торговельний баланс не тільки похідна курсу, але і реальних доходів, і хотіти, щоб структурна перебудова економіки відбувалась з профіцитом торгівлі.

Можна не знати, що обсяг припливу ПІІ визначається якістю інститутів (доречі, навіть в розвинутих країнах), і хотіти, щоб за провал в залученні ПІІ ніс відповідальність МВФ.

Можна не знати, що операції стерилізації не є free lunch, і вимагати і збільшення резервів і збільшення прибутку центробанку...

Одним словом, коли є більшість, можна рекомендувати фізикам змінити закони природи”.