Проект бюджету: уряд урізав підтримку Пенсійному фонду на 8,5 млрд грн, ДФРР - на 4,9 млрд

Все про економіку та фінанси

У проекті держбюджету на 2021 рік, який Кабмін вніс у Верховну Раду для розгляду в другому читанні, закладений граничний обсяг дефіцит на суму 246,64 млрд грн, доходи - 1,092 трлн грн, видатки - 1,328 трлн грн (перша редакція проекту держкошторису передбачала дефіцит 270,35 млрд грн, доходи - 1,071 трлн грн, видатки - 1,331 трн грн).

Як зазначає Кабмін, основними факторами, які вплинули на збільшення прогнозу доходів на 21 млрд грн, є збільшення очікуваних надходжень з податку на прибуток на 1 млрд грн, з ПДВ - на 6,4 млрд грн, ввізного мита на 2,4 млрд грн, частини чистого прибутку (доходу) держпідприємств та дивідендів на 4,24 млрд грн, плати за ліцензії в сфері азартних ігор і лотерей на 7,44 млрд грн.

При цьому збільшено видатки на

- здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій (субвенція з держбюджету місцевим бюджетам) – 6 млрд грн;
- розвиток закладів загальнодержавного значення - 2 млрд грн;
- створення сучасної клінічної бази для лікування онкологічних захворювань у Національному інституті раку – 1,5 млрд грн;
- проектування та будівництво аеродрому Міжнародного аеропорту «Дніпропетровськ» – 1,4 млрд грн;
- фінансове забезпечення заходів з розвитку аеропортної інфраструктури – 1 млрд грн тощо.

У проекті бюджету передбачені видатки на національну безпеку і оборону передбачено в обсязі 267,3 млрд грн (загальний фонд – 233,15 млрд грн, спецфонд – 14,1 млрд грн, держгарантії – 20 млрд грн).

Водночас планується зменшення окремих видатків держбюджету (порівняно з первинною редакцією проекта), в т.ч.:

- обслуговування державного боргу – 1,8 млрд грн;

- трансферту, що спрямовується Пенсійному фонду із держбюджету (“у зв’язку із уточненням прогнозного розрахунку надходжень ЄСВ”) - на 8 млрд грн - з 203,8 млрд грн до 195,3 млрд грн (у бюджеті на 2020 рік передбачено 202,3 млрд грн);

- за загальним фондом видатки розвитку за бюджетною програмою «Державний фонд регіонального розвитку» (“у зв’язку із передбаченням субвенції на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій”) - на 4,86 млрд грн - з 9,36 млрд грн до 4,5 млрд грн (у бюджеті на 2021 рік передбачено 4,9 млрд грн).

Коментар виконавчого директора Асоціації міст України Олександра Слобожана:

“Так звана «депутатська субвенція» на соцеконом виросла в рази. Хоча наявність її більшої частини в спецфонді і прогнозований розпис на вересень 2021 року свідчать, що живих грошей більшість народних обранців не побачить.

Тому всі зусилля необхідно об’єднати в поверненні 6 млрд грн до Державного фонду регіонального розвитку.

Освіта і медицина втратили між першим і другим читанням 2 млрд грн.

Наступний вилик для нас всіх - це місцевий акциз з пального. Уряд розуміючи, що народні обранці підтримають місцеве самоврядування і в цей рік, вирішив схитрити і закріпити 35% дорожньої субвенції на комунальні дороги. Асоціація міст України проти, оскільки це менше в грошах, ніж норма про місцевий акциз; нестабільні надходженні і складний Урядовий порядок; тільки на один рік; виключно на дороги, а не загальний фонд як зараз. Тому битва буде жорстока”.