"Приватівці" не оскаржують рішення судів про стягнення Нацбанком їх майна в Криму

Все про економіку та фінанси

Із даних держреєстру судових рішень випливає, що “приватівські” структури на подають апеляційні скарги на рішення судів першої інстанції, які були винесені в період з липня 2018 року по січень 2019 року (включно) та якими було задоволено позови НБУ про стягнення з “приватівців” їх кримської нерухомості в рахунок погашення боргів Приватбанку по рефінансуванню. При цьому як мінімум левову частину цього нерухомого майна (якщо не все) в Криму захопили російські окупанти та місцеві колаборанти після анексії українського півострова Росією в 2014 році, після чого в 2018 році “приватівці” вже отримали рішення Арбітражного суду Гааги (Нідерланди) про стягнення з РФ 139 млн дол компенсації.

Йдеться в т.ч. про такі судові справи, про які писав Finbalance (див. тут, тут, тут):

- №911/1167/18: боржник - ТОВ “Нива-Тур”; предмети іпотеки - 152 нежитлових приміщення (кожне - площею від 25 до 183 кв м) та 40 паркувальних місць в м. Ялта за адресою вул. Київська, 44; сумарна початкова ціна продажу нерухомості на прилюдних торгах, встановлена судом, - 201 млн грн;

- №911/1193/18: боржник - ТОВ "Фінансова компанія "Фінілон"; предмет іпотеки - нежилі приміщення площею 995,7 кв.м. у м. Сімферополь за адресою вул. Петропавлівська, 12; вартість майна, зафіксована в іпотечному договорі, - 17,8 млн грн;

- №911/1188/18: боржник - ТОВ “Фінансова компанія “Фінілон”; предмет іпотеки - нежилі приміщення у м. Євпаторія за адресою вул. Фрунзе, 28; договірна вартість, зафіксована в іпотечному договорі, - 13,6 млн грн;

- №911/1189/18: боржник - ТОВ “Фінансова компанія “Фінілон”; предмет іпотеки - комплекс споруд (у т.ч. адмінбудівлю) площею 898,4 кв.м. у Красногвардійському районі, смт. Октябрське, вул. Леніна, 59, а також квартира площею 42,8 кв.м. у м. Ялта, смт. Масандра, вул. Винороба Єгорова, 4; договірна вартість відповідної нерухомості, зафіксована в іпотечному договорі, - 12,4 млн грн.

- №911/1165/18: боржник - ПП "Едельвейс-2000"; предмет іпотеки - апартамент №17д рекреаційного комплексу площею 104,1 кв.м в м. Ялта, смт. Гурзуф, набережна ім. О.С. Пушкіна, 17; початкова ціна продажу нерухомості на прилюдних торгах, встановлена судом, - 2,1 млн грн;

Чи не єдине, що роблять “приватівські” компанії, - це оскаржують дії держвиконавців у випадках, якщо ті у виконавчих документах (у т.ч. про арешт майна) вказують заборгованість не в межах вартості нерухомості, а в розмірі всього боргу Приватбанку по тому чи іншому кредитному договору з Нацбанком.

Така поведінка “приватівських” компаній у вказаних “кримських” історіях судового протистояння з НБУ принципово відрізняється від “материкових” спорів, де “приватівці” не просто оскаржують судові рішення, прийняті на користь НБУ, про стягнення їх активів: ще з 2017 року “приватівські” фірми активно намагаються грати на випередження й контратакують Нацбанк з тим, щоб позбутися на материковій частині України заставних/поручительних зобов’язань по рефінансувальних боргах Приватбанку (включно з оскарженням договорів застави/іпотеки/поруки, визнання відсутнім у Нацбанку права вимоги до них, зобов’язання Приватбанку самостійно погасити борги перед НБУ по рефінансуванню тощо).

Відповідно до звітності Приватбанку, на 01.04.2019 його борг перед НБУ по кредитам рефінансування становив 9,3 млрд грн (тоді як на початок 2017 року - тобто фактично відразу після націоналізації - 18 млрд грн).

У лютому перший заступник глави НБУ Катерина Рожкова заявляла, що Нацбанк виграв уже 22 судових спори з майновими поручителями Приватбанку (“які пов’язані з екс-власниками”) за непогашеним рефінансуванням на суму 1,2 млрд грн. “За 17 рішеннями вже розпочато процедуру стягнення заставного майна. За іншими справами потрібно пройти всі судові інстанції”, - зазначала К. Рожкова.

Про "материкові" спори НБУ та "приватівців" (включно зі спробами І. Коломойського позбутися поруки перед Нацбанком) див. тут.

Про невдалу спробу НБУ зняти арешт з активів І. Коломойського, який був накладений судом на вимогу ГПУ, - тут.