Приватбанк переконує, що платежі Мінфіну по ОВДП не є основою його прибутку

Все про економіку та фінанси

Фінансовий директор Приватбанку Ганна Самаріна в інтерв’ю для газети “Дзеркало тижня” констатувала, що за підсумками 2018 року банк отримав 11 млрд грн валового відсоткового доходу від ОВДП (облігацій внутрішньої держпозики).

“Ми отримали й 17 мільярдів гривень відсоткового доходу від кредитів. Ми ж не ставимо запитання: а що було б, якби в нас не було кредитного портфеля? А що було б, якби в нас не було токсичного портфеля, за яким ми отримали в чистому вигляді 1 мільярд гривень на 190 мільярдів портфеля?.. Ми не будуємо гіпотез. Ми живемо в реальному світі. Банк залучає вал ресурсів — це й капітал, і поточні рахунки, і залишки на поточних рахунках, і депозити. Різноманітні ресурси різної вартості. Банк формує свою собівартість і залежно від того, куди він ці ресурси вклав, рахує дохідність.

Якщо подивитися нашу сегментну звітність за минулий рік, то сегмент казначейства, у якому перебувають ці цінні папери, у принципі нейтральний за результатом. Якщо оцінити всі аспекти, суму відсотків, які ми заплатили за ресурси під ці папери, а будь-які ресурси нам чогось коштують, і врахувати, що частину цього портфеля ми використаємо для управління ліквідністю, то результат цього сегмента буде менший за мільярд. Водночас у цьому самому звіті ви побачите результат ритейлу, який показує, що саме в цьому сегменті банк заробляє основний прибуток. Там же є й результати токсичного портфеля.

Ще один момент, на який теж потрібно звернути увагу, — грошовий потік. Звичайно, звіт про рух грошових коштів теж непросто читати, але в ньому чітко видно, що грошовий потік від доходів і витрат, без будь-яких нарахувань, переоцінок, інших облікових дій, — це 20 мільярдів гривень. Це значно більше за 11 мільярдів гривень, отриманих за ОВДП. У 2017 році еквівалент цієї цифри — це 5 мільярдів, а якщо взяти такий самий звіт за 2016 рік, то там узагалі буде від`ємне значення”, - зазначила Г. Самаріна.

Нагадаємо, за підсумками 2018 року Приватбанк задекларував прибуток 12,8 млрд грн, а за І квартал 2019 року - 7,6 млрд грн.

Фіндиректор націоналізованого банку розповіла, що в трансформаційний план із IT цього року Приватбанк передбачив 200 млн грн.

“Безумовно, це не весь бюджет IT, це саме бюджет change. Те, що банк витратить на перегляд підходів та оптимізацію свого технологічного ядра. Але ці витрати дають дуже великий ефект в економії трудових ресурсів, тому що обсяги просто колосальні, опрацьовувати ці обсяги фізично дуже дорого. Банківська сфера — у принципі дуже IT-містке підприємство”, - зауважила Г. Самаріна.

За її словами, нова стратегія Приватбанку сфокусована на розвитку роздробі, малого і середнього бізнесу та вибірковому підході до корпоративного кредитування.

“Роздріб — це ядро, ми його дуже цінуємо, розвиваємо, намагаємося поліпшити. Середній і малий бізнес теж досить активно розвивається. У міру того, як він зростатиме, зростатиме й цей напрям нашої роботи. Тут важливі детінізація економіки та створення нормальних механізмів для роботи малого бізнесу. Що докорінно змінилося, то це наш підхід до корпоративного бізнесу. Ми формуємо здоровий портфель дуже вибірково. Ми не йдемо у великий сегмент і кредитуємо той корпоративний бізнес, який наближається до великого, середнього. Однак і цей портфель зростає, темпи вражають — за рік удвічі”, - констатувала Г. Самаріна.

Вона підкреслила, що стратегія дає відповідь на запитання, як повернути державі вкладені кошти.

“Стратегія передбачає певний грошовий потік від доходів, від прибутку. Зараз ми вже бачимо, що банк вийшов на передбачений стратегією рівень, генеруючи мінімум 8–9 мільярдів гривень на рік. Друга частина грошового потоку, що має все компенсувати, — це приватизація банку.

Стратегія не передбачає, що переговори про приватизацію розпочинаються цього року або наступного. Підготовка банку до приватизації триватиме до 2021 року”, - резюмувала Г. Самаріна.