Приватбанк: рівень відсоткових платежів у "токсичному" портфелі в 2018 році впав до 13%

Все про економіку та фінанси

Рівень обслуговування "токсичного" портфелю кредитів Приватбанку, виданих пов`язаним з колишніми власниками і топ-менеджментом банку компаніям і особам, в 2018 році впав до 13% з 18,5% в 2017 році, повідомила фінансовий директор банку (CFO) Ганна Самаріна, пише "Інтерфакс-Україна".

"З цього токсичної портфелю реальний грошовий потік був 1 млрд грн (1 млрд грн з 9 млрд грн - ред.), а 8 млрд грн було нараховано і закрито резервами... У 2017 році було нараховано 15 млрд грн, а отримано 2,8 млрд грн", - сказала топ-менеджер банку.

За оцінкою Самаріної, в поточному році обслуговування "токсичного" портфеля кредитів погіршився.

"У 2019 він точно не покращився, навіть погіршився: сума погашення відсотків знизилася в кінці минулого року і на сьогодні залишається на тому ж рівні", - констатувала фіндиректор.

Раніше в річному Приватбанк повідомив, що "токсичний" портфель за минулий рік зріс з 185,6 млрд грн до 212,8 млрд грн, а збитки резервування по ньому - з 181,9 млрд грн майже до 210 млрд грн.

Як пояснила Самаріна, реальні доформовані резерви по "токсичному" портфелю в 2018 році склали 5,5 млрд грн, тоді як решта приросту - приріст "на папері" без впливу на прибутки і збитки (P&L) в зв`язку з новими вимогами МСФО9.

"Згідно МСФО9 ​​банки зобов`язані визнавати повністю нараховані відсотки і тут же під них формувати резерви. Це не впливає на P&L, не має вплив на прибуток... Реальні доформований резерви з цього портфелю в 2018 році - це 5,5 млрд грн", - зазначила фіндиректор .

Самаріна уточнила, що в 2018 році банк переглянув підходи до обліку одного з активів - заводу великогабаритних шин в Румунії, який на момент націоналізації враховувався як нерухомість, а спочатку був забезпеченням ряду кредитів.

"У міру розвитку ситуації було виявлено, що банк не має майнових прав власності на цю нерухомість. Тому банк змінив облік, повернув його (актив - ред.) в первинний вигляд, яким він був до того, коли був визнаний", - сказала вона.

Фіндиректор додала, що на сьогодні ці кредити не обслуговуються, і з урахуванням розвитку ситуації навколо самої застави банк не бачить можливості отримання будь-якої позитивної оцінки відшкодування.

"Тому в цьому році був визнаний 100% резерв, при цьому банк продовжує роботу з отримання можливого відшкодування, претензійно-позовна діяльність не зупинена, активи не списані", - підкреслила Самаріна.

Вона вказала, що банк не має можливості оцінити вартість цього активу, оскільки не може отримати будь-які документи, які б підтверджували вартість цього заводу.

Нагадаємо, в кінці лютого 2019 року заступник глави правління Приватбанку Галина Пахачук заявила, що Приватбанк з ​​січня майже нічого не отримує в рахунок обслуговування "токсичного" портфеля кредитів, виданих для осіб, пов`язаних з колишніми власниками і топ-менеджментом банку.

"З січня потік практично припинився. До цього (він обслуговувався) 2% від всього. Ми навіть в нашому бюджеті, коли прогнозуємо безпосередньо фінансовий результат, беремо в бюджеті нуль відсотків очікування від цього потоку", - сказала Г. Пахачук.

Після націоналізації Приватбанку НБУ публічно стверджував, що понад 95% корпоративного кредитного портфелю фінустанови - це інсайдерські позики. Ігор Коломойський цю інформацію спростовував.