Приватбанк критикує ГПУ, вважає застарілими норми Кримінального кодексу

Все про економіку та фінанси

Заступник глави правління Приватбанку Галина Пахачук в інтерв’ю для “НВ Бізнес” заявила, що “компанії, ймовірно підконтрольні колишнім власникам банку, на сьогодні в гривневому еквіваленті винні банку 240 мільярдів гривень” (цитата).

“212 мільярдів з них — це підтверджені аудиторським висновком кредити плюс відсотки, які нараховані, але не отримані. І відповідно, коли зростає курс, збільшується і зобов’язання за валютною позицією.

<...> Наприклад, в 2016 році банку у власність було передано величезний пул нерухомості в рахунок погашення кредитів при оцінці в 35 мільярдів грн. Але коли після націоналізації ми оцінили його за міжнародними стандартами, за справедливою ринковою вартістю, то 35 несподівано перетворилося на 5 мільярдів гривень, і то не факт, що ці 5 мільярдів можна отримати, тому що цю нерухомість ще потрібно продати і тільки тоді це будуть гроші”, - зазначила Г. Пахачук.

Коментуючи недавню заяву генпрокурора Юрія Луценка, що в рамках розслідувань кримінальних проваджень щодо операцій Приватбанку в період до націоналізації “підозр немає, тому що немає збитку” (цитата), Г. Пахачук зауважила таке:

“У всіх наших представленнях в Генеральну прокуратуру й інші слідчі органи, ми вказували суму завданих збитків. Мене дуже дивує, як генеральний прокурор трактує те, що таке збиток, без відповідного експертного висновку. Поняття збитку і методологія його розрахунку чітко визначені міжнародними стандартами фінансової звітності.

За два роки банківська система пішла далеко вперед у реформуванні, переході на міжнародні стандарти, визначенні понять. Але наш Кримінальний і Господарський кодекс, на жаль, залишилися в поняттях не реформованого мандата. Якщо ти видав кредит і він не обслуговується, то банк може перекрити безнадійний кредит за рахунок сформованого резерву, тобто грошима самого банку. Що це означає для банку? Це збитки з вини проблемного позичальника.

Зокрема, збиток — це 126 мільярдів основного боргу, 30 мільярдів — це відсотки, які не отримані. Майно, поставлене на баланс за завищеними цінами за 35 мільярдів, це збиток? Сьогодні його не продаси навіть за 5 мільярдів…

Кредити були переоформлені за кілька місяців до націоналізації на компанії без майна, які не ведуть господарської діяльності, видані на 10−15 років, застави відсутні, вони не погашаються і не обслуговуються, а термін договору закінчується в 2022, 2026 і навіть 2099 році. Ці кредитні договори не мали по суті економічного сенсу, це сумнівна діяльність. Тому що за ними прямі збитки, оскільки вони не погашаються. Які ще потрібні докази для правоохоронців і судів?

Або, наприклад, АЗС і нафтобази. За колишніх власників банку, вони були передані у власність ПриватБанку за оцінкою майже в 6 мільярдів гривень, але коли вже після націоналізації незалежні експерти поїхали робити оцінку цих об`єктів і все зафіксували на фото і в своїх звітах, то, як то кажуть, «сльози заважають говорити». Тому що стоїть руїна, а в банк це передали за ціною в сотні мільйонів гривень. Це майно не можна продати, хочеться просто подарувати комусь, щоб взяли всі витрати і відповідальність за утримання цих територій. Тому що сьогодні банк повинен забезпечити охорону, пожежну безпеку — це спеціальні об`єкти, і навіть якщо вони не працюють, то все одно вимагають особливої уваги. Тому охороняємо, косимо траву, ганяємо овець, які заходять на територію від місцевих жителів, боремося із самозахопленнями. Коли перевіряли правовстановлюючі документи на ці об`єкти, виявилося, що земля не оформлена і зараз ми проходимо повністю всю процедуру оформлення. Це хіба не кримінальна справа, якщо прийняли у власність те, чого просто не існує в реєстрах державної реєстрації?”.