Приватбанк - про чергову спробу офшорок Суркісів стягнути понад $250 млн

Все про економіку та фінанси

Приватбанк сьогодні отримав повістку про виклик на судове засідання Печерського райсуду м. Києва у справі за позовом офшорних компаній, повідомляє прес-служба націоналізованого банку.

Як зазначається, офшорні компанії звернулись до Печерського райсуду із заявою про "встановлення порядку виконання ухвали про забезпечення позову", яка була винесена ще 2017 році.

У цьому контексті Приватбанк звертає увагу на наступне (нижче - цитата):

"- Позивачі просять встановити порядок виконання ухвали, яку на даний час виконати вже не можна, так як виконавець закінчив виконавчі провадження і направив матеріали до правоохоронних органів. Законодавство забороняє повторне здійснення виконавчих дій за таких обстави.

- Станом на сьогоднішній день сплив трьох річний строк, встановлений законодавством, на примусове виконання ухвали про забезпечення.

- Позивачі просять суд у випадку не виконання банком ухвали про забезпечення, зобов`язати органи ДВС стягнути грошові кошти.

- Повістка була надіслана банку не судом, а представником позивачів.

- Розгляд справи буде здійснювати суддя Вовк, при тому що матеріали справи були витребувані Верховним Судом для розгляду касаційної скарги Приватбанку на ухвалу про забезпечення". 

Згодом представник Приватбанку уточнив, що збільшили обсяг претензії з близько 250 млн дол до 350 млн дол (з яких 102 млн дол - відсотки).

Нагадаємо, в червні 2020 року Київський апеляційний суд відхилив апеляційну скаргу Кабміну на ухвалу Печерського райсуду м. Києва від 09.02.2017 про зобов`язання Приватбанку виконувати умови депозитних договорів, укладених кіпрською філією банку з офшорними компаніями братів Суркісів (на суму майже $257 млн). Кабмін і Приватбанк подали касаційні скарги у Верховний Суд на відповідне рішення суду апеляційної інстанції.

Міністр юстиції Денис Малюська заявляв, що держвиконавці не будуть стягувати з Приватбанку $250 млн на користь фірм Суркісів. “ДВС повідомить Приватбанк про необхідність виконання ухвали суду, напевно, оштрафує банк за невиконання і направить матеріали в правоохоронні органи (саме такий алгоритм прописаний в законі). Ніхто ніяких грошей нікому не перерахує”, - зазначав глава Мін’юсту.

15.06.2020 Велика Палата Верховного Суду частково задовольнила касаційні скарги НБУ, Кабміну і Приватбанку, скасувавши рішення судів нижчих інстанцій, які були винесені на користь сім`ї Суркісів у справі щодо пов`язаності їх з екс-акціонерами Приватбанку та щодо договорів примусового обміну їх коштів в банку на суму понад 1 млрд грн на акції банку (bail-in), пізніше викуплені державою за 1 грн.

Як зазначалося, суд касаційної інстанції закрив провадження в цій адміністративній справі, але залишив за позивачами право звернутися з новим позовом до суду цивільної юрисдикції.

Тоді представник НБУ повідомляв, що в рамках вказаної справи Верховний Суд застосував норми закону про банки (т.зв. “антиколомойський” закон), прийнятого Верховною Радою і підписаного президентом Володимиром Зеленським за наполяганням МВФ.

За даними Приватбанку, в ІІ кварталі він сформував резерви на 6,4 млрд грн у зв`язку з "ймовірністю вибуття ресурсів за результатами розгляду позовів проти банку, пов`язаних із проведеним обміном необтяжених грошових зобов`язань банку перед пов`язаними особами на акції додаткової емісії банку в грудні 2016 року" (цитата).

Для порівняння: витрати Приватбанку на формування резервів під кредитний портфель у ІІ кварталі становили 1,867 млрд грн (за все перше півріччя - 1,852 млрд грн).

З урахуванням у т.ч. двох названих факторів, у червні Приватбанк зафіксував збиток 5,6 млрд грн (за все перше півріччя задекларував прибуток 14 млрд грн).

Додамо, що загальний обсяг резервів банку під юридичні ризики на кінець ІІ кварталу становив 7,28 млрд грн.

У грудні 2016 року під час націоналізації Приватбанку під bail-in (примусову конвертацію вкладів в акції банку) потрапили кошти вкладників та інвесторів (у т.ч. держателів євробондів) загалом на 29,4 млрд грн. На цю суму був збільшений статутний капітал Приватбанку. Після завершення цієї операції Мінфін викупив Приватбанк у ФГВФО за 1 грн та зрештою "залив" у “статутник” 155 млрд грн (додатковий випуск акцій на цю суму був оплачений держоблігаціями).