Прибуток "Укренерго" за перше півріччя скоротився на 21% - до 1,77 млрд грн

Все про економіку та фінанси

Відповідно до звітності “Укренерго”, за підсумками першого півріччя ця держкомпанія задекларувала прибуток 1,765 млрд грн (за аналогічний період минулого року - 2,239 млрд грн).

Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) - 3,6 млрд грн (за 6 місяців-2018 - 2,9 млрд грн).

Нещодавно “Укренерго” подало позов до держпідприємства “Енергоринок” про стягнення 1,67 млрд грн боргу за послуги компанії з централізованого диспетчерського управління і передачі електроенергії, які були надані відповідно до договору з 4 вересня 2000 року до 1 липня 2019 року.

Із 1 липня тарифи "Укренерго" зросли внаслідок включення в їх структуру витрат, які раніше лежали на ДП "Енергоринок". Зокрема, в тариф на передачу НКРЕКП заклала витрати на покупку технологічних втрат електроенергії в магістральних мережах, а також кошти на відшкодування ДП "Гарантований покупець" витрат на оплату електроенергії з ВДЕ по "зеленому" тарифу.

Як заявляв представник президента в Кабміні Андрій Герус, 21 серпня уряд прийняв постанову про покладання спеціальних обов`язків (ПСО) на ринку електроенергії, яка “зробить можливим пониження тарифів на електроенергію для всіх непобутових споживачів” (цитата).

“Енергоатом та Укргідроенерго будуть брати участь у спецобов’язках на 90% та 35% виробленої ними електроенергії. Внаслідок таких змін регулятор зможе понизити тарифи на передачу е/е (тариф Укренерго) з 32 коп за кВт-год до 11 коп за кВт-год. Навіть із таким зниженням у ДП «Гарантований покупець» буде достатньо коштів для виплати «зеленій» генераціі”, - зауважував А. Герус.

За його прогнозами, тарифи для усіх непобутових споживачів знизяться на 21 коп/кВт-год (на 10-11%).

22 серпня стало відомо, що апеляційний суд відмовився задовольнити апеляційні скарги НЕК "Укренерго", НКРЕКП, ДП "Гарантований покупець" на ухвалу суду першої інстанції, якою було призупинено дію постанов НКРЕКП №954 і №955 від 07.06.2019 про нові тарифи "Укренерго" на передачу електроенергії та диспетчеризацію для ряду підприємств, пов`язаних з групою "Приват" (у т.ч. Нікопольський завод феросплавів).

Як наслідок, для цих структур продовжував діяти “старий” тариф "Укренерго" (57,4 грн за МВт-год), затверджений в грудні минулого року. Для інших же учасників ринку в липні 2019 року діяли тарифи, встановлені постановами НКРЕКП (347,43 грн за МВт-год і 8,9 грн за МВт-год відповідно).

Із 1 серпня тариф на передачу - 312,14 грн за МВт-год, (постанова НКРЕКП №1411 від 12.07.2019), а тариф на диспетчеризацію з 4 серпня - 8,9 грн за МВт-год (постанова НКРЕКП №1622 від 1 серпня).

Нагадаємо, “Укренерго” здійснює управління Об’єднаною енергосистемою України (ОЕС) та займається передачею електроенергії магістральними електромережами від генерації до регіональних електромереж енергопостачальних компаній (обленерго).

У лютому-2019 Міністерство фінансів отримало право на управління державним підприємством «НЕК «Укренерго».

У липні Мінфін завершив процес перетворення цього держпідприємства в приватне акціонерне товариство. Як зазначалося, статутний капітал ПрАТ складе 37,1 млрд грн.

У липні ЄБРР повідомив про рішення виділити 15-річний кредит для “Укренерго” під держгарантії на 149 млн євро для модернізації системи передачі електроенергії, що необхідно в т.ч. для синхронізації з європейськими мережами електропередач.