Помпео в Мінську - про Білорусь та Україну, конфлікти держав з РФ

Все про економіку та фінанси

Державний секретар США Майк Помпео прибув до Білорусі з одноденним візитом для зустрічі з президентом Олександром Лукашенком. Останній зустрів Помпео, який прибув до Мінська з Києва, у Палаці незалежності в білоруській столиці, констатує "Радіо Свобода".

«Сподіваюся, що ми можемо далі розвивати наші відносини в напрямку інвестицій для того, щоб Білорусь мала суверенітет і незалежність. Я так розумію, це те, що ви хочете», – сказав Майкл Помпео Лукашенку, якого цитує білоруське держагентство БелТА.

Лукашенко сказав, що «щиро радий» зустрічі.

«По-перше, ви один з архітекторів сучасної політики США. По-друге, дуже добре, що ви після різного роду непорозумінь у відносинах між Білоруссю і США, абсолютно безпідставних непорозумінь минулої влади, ризикнули приїхати до Мінська і подивитися на цю країну», – сказав Лукашенко.

Помпео сказав, що знає тривалу історію білорусько-російських відносин.

«Але ми не говоримо про вибір між нами і ними. Ми говоримо про дипломатичні відносини», – сказав Помпео.

Міністр закордонних справ Білорусі Володимир Макей заявив про готовність своєї країни робити все для врегулювання ситуації на сході України. Заява пролунала на спільному брифінгу Макея із державним секретарем США Майклом Помпео, який перебуває з візитом у Мінську.

«Ми маємо намір, готові і будемо робити все, щоб якомога швидше припинилася криза на сході України. Ми готові надати Білорусь як майданчик для будь-яких зустрічей і переговорів», – сказав Володимир Макей.

Він додав, що «білоруська сторона розраховує, що США зіграють свою роль у врегулюванні цієї кризи».

Водночас держсекретар США запевнив, що Сполучені Штати будуть сприяти пошуку шляхів вирішення конфлікту на Донбасі.

«Цей якраз те питання, в якому треба брати участь всій Європі, всьому світу для його вирішення. Але в кінцевому підсумку Росія і Україна повинні самі вирішити його. Все, що ми в Сполучених Штатах зможемо зробити, ми зробимо», – підкреслив Майкл Помпео.

Крім того, міністр закордонних справ Білорусі заявив, що очікує на подальшу поступову нормалізацію відносин з США.

«Останній візит держсекретаря США до Білорусі проходив 26 років тому. Нинішній візит є наочним свідченням інтенсифікації білорусько-американської взаємодії», – сказав Макей.

Майкл Помпео, тим часом, заявив, що США і Білорусь наближаються до повного скасування санкцій.

«Ми будемо розглядати, які санкції можна зняти. Поки що ми до цієї точки не дійшли. Але такі моменти, як сьогодні, наближають до цієї мети», – сказав Помпео.

Він також прокоментував ситуацію, коли Росія з нового року відмовилася постачати в Білорусь нафту на вигідних Мінську умовах. За його словами, США готові забезпечити Білорусь енергоресурсами.

«Наші виробники енергоресурсів готові забезпечити вас на 100% за конкурентними цінами», – сказав Помпео.

США разом з ЄС запроваджували проти білоруської влади та особисто президента Олександра Лукашенка візові та економічні санкції, пов’язані з порушення прав людини, репресіями проти опозиції та фальшування виборчих кампаній. Після звільнення у Білорусі політв’язнів та певного розвороту офіційного Мінська на Захід, що трапилося невдовзі після російської агресії проти України, американські санкції були заморожені.

Минулого року Білорусь та США домовилися повернути дипломатичні відносини на рівень послів, з 2008 року сторони представлені тимчасовими повіреними у справах.

Помпео у Мінську підтвердив, що найближчим часом Сполучені Штати призначать посла в Білорусь.

Посольство США у Мінську минулого року у повному обсязі відновило візові послуги.

Візит Майка Помпео до Мінська – одноденний, він має провести також переговори з міністром закордонних справ Білорусі та зустрітися з представниками опозиції і громадянського суспільства Білорусі.

Попередній візит держсекретаря США у Мінську відбувався 1993 року.