Податківці: ФОПи не повинні повідомляти ДПС про сплату роботодавцями за них ЄСВ

Все про економіку та фінанси

В ГУ ДПС у Дніпропетровській області нагадують, що для перевірки правильності нарахування, обчислення, повноти і своєчасності сплати ЄСВ податківцям надається доступ до персоніфікованих відомостей про зарплату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, пише "Ліга:Закон".

Тому ФОПи і особи, які займаються незалежною профдіяльністю, не повинні повідомляти про факт сплати роботодавцем за них ЄСВ.

Податківці уже озвучували ТОП-3 аспекти застосовування оновлених правил сплати ЄСВ підприємцями у 2021 році. Серед них - як відображати у звітності ФОПа місяці, за які ЄСВ не сплачений ФОПом за себе, бо сплачений роботодавцем за основним місцем роботи, щоб ці місяці не були зараховані ФОПу в недоїмку по ЄСВ.

Раніше ДПС інформувала фізосіб - підприємців щодо трьох аспектів сплати ЄСВ.

Перше питання, яке задали податківцям, звучало наступним чином: "Оскільки ФОП-сумісник має право не сплачувати ЄСВ за себе в ті місяці, у яких за нього сплачений ЄСВ не менше мінімального роботодавцем по основному місцю роботи, чи потрібно якимись документами доводити факт сплати роботодавцем за відповідні місяці ЄСВ?".

Контролери відповіли: відповідно до ст. 20 Закону про ЄСВ податковим органам з метою перевірки правильності нарахування, обчислення, повноти і своєчасності сплати єдиного внеску надається доступ до персоніфікованих відомостей про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески. Таким чином, ФОП або особи, які провадять незалежну професійну діяльність не повинні повідомляти про факт сплати за них ЄСВ роботодавцем.

Друге питання мало на меті з`ясувати як відображати у звітності ФОПа місяці, за які ЄСВ не сплачений ФОПом за себе, бо сплачений роботодавцем за основним місцем роботи, щоб ці місяці не були зараховані ФОПу в недоїмку по ЄСВ?

На думку податківців відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону про ЄСВ платники єдиного внеску зобов`язані подавати звітність про нарахування ЄСВ в розмірах, визначених відповідно до цього Закону, у складі звітності з ПДФО до податкового органу за основним місцем обліку платника ЄСВ у строки та порядку, встановлені ПКУ. Враховуючи зазначене та норми ч. 6 ст. 4 Закону про ЄСВ, такі платники у паперовому варіанті звітності проставляють прочерки за місяці, за які роботодавцем сплачено ЄСВ у розмірі не менше мінімального страхового внеску (в електронному варіанті звітності поля залишаються не заповненими).

Також платників цікавило, чи передбачаються механізми звірки інформації по сплаті ЄСВ ФОПом і роботодавцем у разі виникнення непорозумінь щодо сплати ЄСВ за певні місяці. У ДПС відповіли, що з 01.01.2021 р. такий механізм визначено ст. 20 Закону про ЄСВ. Об`єм інформації, терміни та порядок її отримання затверджується окремими протоколами на підставі порядку, затвердженого Мінфіном за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.