Петрашко - про довгий рефінанс НБУ: банки будуть купувати ОВДП, а не кредитувати бізнес

Все про економіку та фінанси

Міністр економіки Ігор Петрашко в інтерв’ю для Liga.net висловив думку, що надання Нацбанком довгострокового рефінансування для банків не буде стимулювати процеси кредитування економіки. На думку урядовця, відповідні кошти підуть на фінансування дефіциту держбюджету (через купівлю банками ОВДП, - ред.).

“Від того, що НБУ видає рефінанс, стимулювання економіки не з’явиться. Реальність сьогодні така, що гроші, отримані від рефінансу, підуть на фінансування державного бюджету.

В той же час, ресурс банків заморожено через депозитні сертифікати. Тобто ресурсу недостатньо, а той що є банків, йде не на кредитування економіки.

Без кредитування росту економіки не буде. Для того, щоб ми почали рости на 7-8% в рік, нам треба близько 400 млрд грн кредитів щорічно видавала банківська система. Цього треба досягти. Більшість банків рапортує про те, що на кредити немає попиту, якісного позичальника немає. А як йому з’явитися, коли ставка 20%? Маємо радикально змінити правила на банківському ринку.

Ми повинні зростати темпами 7-8%. Що для цього потрібно? Перш за все, щоб у банків з’явилася мотивація кредитувати. По-друге, точкова допомога від держави, як-от додаткові держгарантії для секторів, які або постраждали чи-то від карантину, чи-то, наприклад, від засухи, або потребують інноваційного розвитку.

Так само державі треба частково брати ризики у довгострокових інфраструктурних проєктах. Чому ми підтримуємо Укравтодор? Тому що розуміємо, що будувати вони будуть щороку, але термін окупності цього будівництва надто довгий. Участь держави робить такі проєкти цікавими та зрозумілими для кредиторів”, - зауважив Ігор Петрашко.

Урядовець назвав "дуже великою" ставку 10%, під яку "Укравтодор" під держгарантії залучає кредити.

"Проєкти під оновлення основних фондів під таку ставку неможливі. Жоден інвестор не погодиться на такі умови, нормальне інвестиційне фінансування – це 2-3% річних, в ідеалі – близько до нуля для наукоємних і експорторієнтованих підприємств. Якщо ти хочеш залучити іноземні інвестиції, треба не лише створити хороші юридичні умови (захист прав кредитора. – ред.), а й продемонструвати, що тут є дешеві гроші, за умови, що інвестор вкладе у проєкт своїх 30-40 відсотків", - сказав І. Петрашко.

За його словами, держпрограма “Доступні кредити 5-7-9%” “де-факто не запрацювала на повну потужність” (цитата).

“До оновлення програми, за 3 місяці всіма банками-партнерами програми "Доступні кредити 5-7-9" видано 451 кредит на загальну суму 276 млн грн. Це дуже мало. І ми розуміємо, що вона не буде працювати зараз, бо банки не хочуть брати на себе ризики видачі коштів. Тому портфельні гарантії можуть стати рушієм кредитування.

Що ми пропонуємо зараз по програмі 5-7-9 і чим уже можна скористатися. Якщо ваш бізнес має оборот до 10 млн євро і ви маєте кредит в банку, держава компенсує вам погашення процентів протягом одного року. Тобто ваші проценти будь 0%. В бюджеті під цей напрямок виділено 4 млрд гривень. З нашого точки зору, цього буде достатньо, але якщо буде потрібно більше, ми будемо вносити зміни до бюджету”, - зазначив І. Петрашко.

За словами глави Мінекономіки, уряд працює над програмами, аби дати доступні кредити для підприємців.

“Перше - це субсидування відсоткової ставки. На жаль, поки що відсоткова ставка НБУ і ризикові політики банків не дозволяють кредитувати під нормальну адекватну ставку. Немає й доступу до довгого кредитного ресурсу.

І другий напрямок – це доступ до портфельних гарантій для банків, це питання зараз знаходиться на розгляді у Верховній Раді. Це потрібно для того, аби кредитувати пріоритетні сектори економіки, підсилювати певні галузі, які страждають від тієї чи іншої кризи. Якщо це буде проголосовано, у нас з’явиться новий інструмент, і ми будем частково брати на себе ризики разом із фінустановами за пул кредитів для різних галузей.

Так, державні гарантії будуть надаватися банкам для кредитування підприємств, які підпадатимуть під певні критерії. Наразі мікро– і малий бізнес не може отримати нові гроші. Підприємець приходить у банк, а там просять показати грошовий потік. Але підприємство, яке було закрите через карантин протягом двох місяців, та ще три місяці виходитиме з кризи, не може надати цю інформацію. І банк такі компанії не кредитує.

Якщо гарантії будуть прийняті Радою, то держава дасть банкам гарантії під ресурс близько 30 млрд грн на погашення зарплат, комунальних платежів тощо. Згодом перелік напрямів фінансування може бути розширеним”, - повідомив урядовець.