Оцінка нерухомості: як отримати довідку за новими правилами

Все про економіку та фінанси

Офіс великих платників податків ДПС повідомляє, що Законом України від 05.12.2019 № 354-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ліквідації корупційної схеми у сфері реєстрації інформації зі звітів про оцінку об`єктів нерухомості та прозорості реалізації майна" скасовано необхідність сплати коштів за формування довідок і звітів про оцінку об`єктів нерухомості на користь приватних електронних майданчиків.

Як зазначається, запроваджується нова, спрощена модель оцінки об`єктів нерухомості, відповідно до якої будь-яка особа може отримати довідку про автоматичну оцінку об`єкта нерухомого майна та на її підставі укласти угоду.

У разі незгоди з вартістю об`єкта нерухомого майна, визначеною модулем автоматично, особа має право звернутися до суб`єкта оціночної діяльності (оцінювача) й провести оцінку в загальному порядку з реєстрацією звіту в Єдиній базі даних звітів про оцінку.

Законом також передбачено відключення авторизованих електронних майданчиків від Єдиної бази даних звітів про оцінку. Суб`єкти оціночної діяльності (оцінювачі) та нотаріуси отримають прямий, безперешкодний та безкоштовний доступ до цієї бази.

Відтепер інформація з Єдиної бази звітів про оцінку є відкритою. Всі дані про об`єкт нерухомості та його вартість автоматично оприлюднюватимуться в режимі відкритого, прямого неавторизованого доступу з можливістю завантаження (крім відомостей, що становлять персональні дані замовника звіту та/або власника майна).

Доступ, внесення, перевірка інформації з Єдиної електронної бази здійснюється безоплатно. Формування електронних довідок про очікувану вартість об`єкта нерухомості також безоплатне.

Закон набрав чинності 27.12.2019 року, крім п. 2 - 5 розд. I, які набирають чинності з першого числа місяця, що настає за днем оприлюднення Фондом державного майна рішення про введення в промислову експлуатацію програмного забезпечення Єдиної бази даних звітів про оцінку, але не пізніше 1 липня 2020 року.