Отруєння Навального: заяви України, США, Євросоюзу, НАТО

Все про економіку та фінанси

Після заяви уряду ФРН про те, що російського опозиціонера Олексія Навального отруїли бойовою хімічною речовиною з групи "Новачок", Євросоюз і НАТО різко засудили напад на політика та засновника "Фонду боротьби з корупцією" в РФ, констатує DW.

"Євросоюз найжорсткішим чином засуджує отруєння лідера російської опозиції Олексія Навального", - йдеться у заяві верховного представника ЄС із зовнішньої та безпекової політики Жозепа Борреля, оприлюдненій у середу, 2 вересня. Він нагадав, що бойові отруйні речовини групи "Новачок" було розроблені у СРСР і згодом у Росії. "Застосування хімічної зброї за будь-яких обставин є цілковито неприйнятним та порушенням міжнародного права", - додав глава дипломатії ЄС.

"Необхідно, щоб уряд Росії ретельно та прозоро розслідував замах на вбивство пана Навального. Випадок Олексія Навального не повинен залишитися нерозкритим. Відповідальні мають бути притягнуті до відповідальності", - наголосив Боррель.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг зазначив, що заява німецького уряду про те, що Навальний "став жертвою атаки з використанням хімічної речовини нервово-паралітичної дії з групи "Новачок", його "шокувала". "Я цілковито засуджую це", - зазначив генсек у заяві, наданій кореспонденту DW пресслужбою Альянсу.

"Застосування бойової речовини нервово-паралітичної дії означає, що проведення російською владою цілковитого та прозорого розслідування є ще більш нагальним. Відповідальні мають бути встановлені та притягнуті до відповідальності", - зауважив Столтенберг.

За його словами, НАТО проведе консультації з Німеччиною та іншими державами-членами Альянсу щодо можливих наслідків після підтвердження факту отруєння Навального. "НАТО розглядає будь-яке використання хімічної зброї як загрозу міжнародному миру та безпеці", - наголосив генсек.

Заступник помічника держсекретаря США Джордж Кент, коментуючи заяву уряду Німеччини про докази отруєння Навального речовиною із групи «Новачок», зазначив, що дії Росії ускладнюють чесну та прозору дискусію із Москвою, констатує "Радіо Свобода".

«Це недобре не лише особисто для одного із провідних російських опозиціонерів, не лише для відносин між урядом Росії та російським суспільством. Це також надсилає поганий сигнал зовнішньому світу. Тож, на мою думку, попри інтерес та спроби мати чесну, прозору дискусію із Росією у певних сферах, Росія дуже часто вдається до дій, які ускладнюють цей шлях, та цей діалог», – цитує Кента «Голос Америки».

Речник Ради нацбезпеки США Джон Еліот заявив, що Сполучені Штати "глибоко стурбовані результатами дослідження речовини, якою отруїли Навального, пише zn.ua.

Еліот нагадав, що Росія не вперше застосовує паралітики з групи «Новичок».

"Ми будемо співпрацювати з союзниками та міжнародною спільнотою, щоб винуватці у Росії були притягнені до відповідальності, на кого б не вказали докази, та обмежити доступність коштів для їхньої подальшої зловмисної діяльності", - додав Джон Еліот.

МЗС України так прокоментувало заяву уряду Німеччини, що російський опозиціонер Олексій Навальний був отруєний хімічною нервово-паралітичною речовиною так званої групи "Новачок".

"Гостро засуджуємо черговий злочинний акт російської влади, яка продовжує наступ на демократію та права людини в РФ та закордоном. Переконані, що міжнародна спільнота має належним чином відреагувати на цю нелюдську розправу Кремля над опозиційним політиком", - йдеться у повідомленні пресслужби МЗС у середу, 2 вересня.

У міністерстві наголосили, що на Росію мають накласти санкції через отруєння Навального. "Тільки одностайна рішуча позиція й твердий осуд цивілізованого світу, включаючи санкції, можуть змусити владу Росії припинити чинити злочини, брутально порушуючи прави людини та руйнуючи правові засади світоустрою як щодо провідних опозиційних політиків, так і цілих держав", - наголосили в МЗС України.