Ощадбанк анонсував продаж проблемних кредитів з дисконтом

Все про економіку та фінанси

НБУ повідомив, що оперативні плани держбанків щодо зниження рівня непрацюючих кредитів (NPL), затверджені Радою фінансової стабільності 30 червня, передбачають скорочення NPL в банківській системі з 51% до 32%, а в державних банках з 66% до 31% до 2023 року, пише "Інтерфакс-Україна".

Згідно з повідомленням, в абсолютному вираженні очікується скорочення рівня NPL за три роки на 305 млрд грн.

Досягти такого рівня непрацюючих кредитів держбанки планують за рахунок списання проблемних активів з балансу, в тому числі кредитів, за якими вже сформований резерв на 100%. "Згідно з регулюванням НБУ, списання не означає прощення боргу. Банки продовжать відстоювати свої інтереси щодо стягнення заборгованості з власників", - уточнив регулятор.

Крім того, планується проведення реструктуризації заборгованості життєздатних позичальників, погашення боргу за рахунок претензійно-позовної роботи, стягнення заставного майна і його подальша реалізація, а також продаж або відступлення прав вимог по проблемному портфелю, йдеться в повідомленні. 

У прес-службі Ощадбанку зазначили, що оперативний план банку передбачає зниження частки NPL в 2020 році з 56,1% (за даними НБУ станом на березень-2020) до 55% в загальному кредитному портфелі, в 2021 році - до 37%, у 2022-му - до 11% і в 2023-м - до 7%.

Уточнюється, що скорочення непрацюючих кредитів буде здійснюватися шляхом фінреструктуризації, списання, стягнення і продажу на "голландському" аукціоні.

Як повідомили в прес-службі Приватбанку, за три роки фінустанова планує скоротити рівень проблемної заборгованості на 178,7 млрд грн з 247,2 млрд грн (за даними НБУ станом на травень-2020) за рахунок проведення повного комплексу претензійно-позовної роботи та застосування всіх можливих інструментів врегулювання, передбачених постановами НБУ і уряду.

Зазначається, що планом передбачено реалізацію 100% неопераційної нерухомості Приватбанку до кінця 2023 року, а також прийняття рішень щодо списання частини "токсичного" кредитного портфеля за кредитами, які вийдуть на прострочення відповідно до умов кредитних договорів.

Прес-служба уточнила, що Приватбанк очікує надходження 4,1 млрд грн від погашення "токсичного" кредитного портфеля і 6,2 млрд грн - від продажу і оренди неопераційної нерухомості, в тому числі отриманої в результаті розірвання договорів фінансового лізингу (на 1,8 млрд грн).

"Процес очищення балансу банк буде проводити з урахуванням перспектив з усіх юридичних позовів, які ми зараз проводимо в рамках нашої юридичної стратегії, особливо в частині кейсів, які знаходяться в інших юрисдикціях", - зазначила його прес-служба, додавши, що наразі розмір "токсичного" портфеля, пов`язаного з колишніми власниками банку, становить 216 млрд грн.

За даними Приватбанку, з грудня 2016 року по кінець 2019-го погашення по "токсичному" кредитному портфелю склали 8,2 млрд грн.

"Рівень обслуговування портфеля "токсичних" активів є досить низьким і тенденції погашення щорічно погіршуються як за відсотками, так і по основному боргу. У 2019 рівень погашення склав менше 0,5% від загального обсягу" токсичного "кредитного портфеля проти 2,4% в 2017 році", - додали в прес-службі банку.

Як повідомлялося, затвердження планів роботи держбанків щодо зниження NPL означає виконання одного із структурних маяків програми співпраці України з МВФ.

15 квітня Кабмін прийняв постанову «Про деякі питання управління проблемними активами банками державного сектору економіки», якою в т.ч. встановлюються особливості продажу боргу/відступлення права вимоги до боржника/контрагента за ціною, що є нижчою від балансової вартості активу.