Опитування Reuters: зміна політики ФРС суттєво не вплине на економіку

Все про економіку та фінанси

Останні зміни в політиці Федеральної резервної системи США не матимуть істотного впливу на економіку, на думку більшості економістів, опитаних Reuters, оскільки вони не очікують, що регулятор досягне своєї подвійної мети принаймні до 2023 року.

У рамках нової стратегії ФРС заради забезпечення зайнятості буде терпиміше ставитися до інфляції, допускаючи її підняття вище цільового рівня в 2%, і планує підтримувати ставки близько нуля впродовж найближчих років.

Опитування, проведене 8-10 вересня, показав, що базовий індекс PCE - індикатор, який ФРС вважає за краще використовувати для оцінки інфляції - в середньому очікується на рівні 1,3% в цьому році, 1,5% в наступному і 1,7% в 2022 році, майже без змін в порівнянні з попереднім опитуванням.

Понад три чверті з 47 економістів, які відповіли на додаткове запитання, сказали, що зміни ФРС не матимуть істотного впливу на економіку США, яка в другому кварталі пережила рекордний спад з часів Великої депресії.

"У той час як дії ФРС для встановлення "більш симетричної" цільової інфляції можуть призвести до зростання зарплати середньостатистичного американця десь після 2022 року, є аргументи на користь того, що політика ФРС стала частиною проблеми, а не її рішенням", - сказав Філіп Мері, старший стратег Rabobank. 

"Реакція на поточну кризу ще раз до болю ясно дала зрозуміти, що політика ФРС внесла свій внесок у зміцнення тієї форми капіталізму, при якій виплати приносять користь особам з високим доходом і великим корпораціям, в той час як малий бізнес і особи з низьким доходом несуть тягар труднощів".

У той час як очікується поступове зниження рівня безробіття - в середньому до 8,6% в цьому році, 7,3% в наступному і 5,6% у 2022 році, - він все ще буде значно вищим, ніж до COVID-19, коли становив 3,5%.

У нещодавній доповіді ФРС говориться про те, що в деяких штатах все частіше звільняють працівників, які перебувають у неоплачуваній відпустці в зв`язку з пандемією. Однак думки економістів в значній мірі розділилися в питанні ризику того, що до кінця 2020 року відновлення числа робочих місць може розвернутися назад.

Незважаючи на відновлення зростання числа випадків коронавіруса і після скорочення ВВП на 31,7% в минулому кварталі очікується, що економіка США відновиться і з урахуванням сезонного коригування зросте на 25,0% в цьому кварталі і на 5,3% в наступному, в річному вираженні. За 2020 рік економіка, як в середньому прогнозується, скоротиться на 4,9%.

При цьому результати опитування, проведеного в минулому місяці, показали очікування зниження на 32,9% у другому кварталі, зростання на 18,8% в третьому кварталі і на 6,1% в четвертому, а також зниження на 5,3% за весь рік.

"Невизначеність щодо термінів і ефективності вакцини в поєднанні з загрозою нового сплеску випадків COVID-19 у другій половині року означають, що тиск на індустрію подорожей, розваг і ресторанно-готельний бізнес буде продовжуватися, - сказав Джеймс Найтлі, головний міжнародний економіст ING. - Враховуючи, що ці сектори в США відносно великі, ми не поспішаємо занадто надихатися з приводу швидкості відновлення (економіки)".

На питання про те, політика якого з кандидатів в президенти призведе до кращих економічних результатів в США в довгостроковій перспективі, 27 з 39 респондентів відповіли, що демократа Джо Байдена, а не чинного президента-республіканця Дональда Трампа.

"Нерівність у доходах і добробуті величезна і викликає економічну і політичну нестабільність. Політика Байдена краще підійде для вирішення цих проблем. Невизначеність в політиці зменшиться, що полегшить планування та ведення бізнесу ", - сказав Скотт Андерсон, головний економіст Bank of the West.