Офіс президента: ми розуміємо, що не можемо зупинити більшу частину економіки

Все про економіку та фінанси

Заступник глави Офісу президента Юлія Ковалів в ефірі телеканалу ICTV констатувала, що найбільше розповсюдження коронавірусу в Україні очікується в кінці березня - в квітні. При цьому вона наголосила, що “ми зрозуміємо, що ми не можемо зупинити більшу частину економіки” (цитата).

Нижче - пряма мова Ю. Ковалів:

“Що ми бачимо вже в Китаї. МВФ і Світовий банк заявили, що економіка Китаю вже почала відновлюватися. Тобто той найбільший спад, який вони спостерігали в січні - на початку лютого, коли був пік зараження коронавірусом і всі обмежувальні заходи, в т.ч. економічні, він пройшов. І економіка швидко починає відновлюватися.

Те саме ми повинні пережити в себе. Ми повинні максимально залишатися вдома, і дотримуватися тих правил, які сьогодні встановлені по обмеженням, щоб вже у травні всім нормально вийти з цієї ситуації і знову ж таки повернутися на роботу.

Але вже на сьогодні ми маємо заяви про глобальну світову рецесію. Більшість економістів говорять, що вона буде короткою, що вона насправді закінчиться через кілька місяців, і економіка вже в кінці 2020 - на початку 2021 року повернеться до нормального прогнозу зростання. І нам усім важливо максимально швидко і максимально безболісно пережити цей шок, спричинений коронавірусом.

На сьогодні перед Україною стоїть кілька викликів. По-перше, це профінансувати всю необхідну і соціальну, і медичну сферу, щоб кожний українець міг отримати необхідний рівень і медичної допомоги, і соціальних гарантій, соціального забезпечення на період, коли або роботодавець вирішить звільнити людину, або не прийме рішення звільнити, але держава простягне руку допомоги і скаже - ми частково тобі компенсуємо твої витрати, які ти платиш людям і не звільняєш їх.

Я погоджуюся з позицією прем`єр-міністра, що на сьогодні з тією динамікою, з тією ситуацією, яка на сьогодні є в Україні з коронавірусом, підстав для введення надзвичайного стану немає.

Звичайно, що ситуація може змінитися. І динаміка буде видна впродовж наступних кількох днів чи, можливо, тижня.

Сьогодні ми всі разом розуміємо, що нам треба діяти швидко і ефективно, щоб максимально спокійно і злагоджено пройти цей період кінця березня - квітня, коли ми очікуємо найбільше розповсюдження коронавіруса в Україні.

Я погоджуюся з тим, що боротьба з кризою не повинна нам стати дорожчою, ніж сама криза.

70% нашої експортної виручки - це аграрії та металурги. Чи можна їх зупинити? Звичайно, ні. Чи можна зупинити критичну інфраструктуру? Ні.

Але давайте будемо реалістами. Що означає "не можемо зупинити аграрний сектор"?

Це означає, що ми не можемо зупинити постачальників насіння, не можемо зупинити постачальників техніки, тракторів, сівалок. Ми не можемо зупинити постачальників палива, ми не можемо зупинити постачальників добрив. І якщо йти по такій логіці, то ми зрозуміємо, що ми не можемо зупинити більшу частину економіки.

Тому що не може працювати металургійний завод без коксу, без транспорту, який довезе людей в цех і т.д. Ми не можемо порвати в один момент всі ланцюжки, які працюють.

Давайте подивимося на досвід США, які вводять по деяких штатах більш жорсткі заходи. Але вони обирають лише ті сектори і йдуть від протилежного. Вони вибирають ті сектори, які є ризикованими з точки зору скупчення людей. Це сфера послуг, яку ми сьогодні заборонили, - не працюють магазини, крім тих, які продають продукти харчування і аптеки. Вся Європа фактично такі обмеження ввела. Не працюють ресторани, не працюють перукарні, не працює інша сфера послуг. І це нормально. Ця частина економіки не буде працювати, але після того, як пройде епідемія вірусу, вона зможе відновитися дуже швидко - за кілька днів і тижнів.

І нам важливо, підходячи до таких рішень, дуже сильно зважуватися. З однієї сторони, життя кожної людини є найціннішим. І це базова річ, як ми як держава повинні захищати. Але яким інструментом це захистити? В першу чергу кожний з нас повинен захистити близьких і рідних, яким більше 60 років. Вони під найбільшим ризиком”.