Нові пенсійні внески будуть платити громадяни, роботодавці, держава, - нардеп

Все про економіку та фінанси

Новообраний нардеп від партії “Слуга народу” Галина Третьякова, яка донедавна була гендиректором Української федерації убезпечення та вважається основним претендентом на посаду глави парламентського комітету з питань соцполітики, готує законопроект щодо запровадження другого рівня пенсійної системи (передбачає обов’язкові персональні пенсійні накопичення/відрахування на додаток до нинішніх - щоправда, можливо, зменшених - платежів, які наразі здійснюються через сплату ЄСВ у рамках першого, солідарного, рівня пенсійної системи, - ред.).

За словами Г. Третьякової, другий рівень пенсійної системи має охоплювати, передусім, найманих працівників. ФОПів - за їх бажанням (добровільна участь). “Не має бути вікових виключень із накопичень, хто не встигне накопичити - отримає виплату як капітал хай й не великий у день виходу на пенсію”, - додає новообраний парламентар.

“Хто має наглядати за фінсектором, що прийме участь у накопиченнях? У найближчі три роки - НБУ, з подальшим виокремленням пруденційного регулятора від монетарної функції. Ємності (capacity) швидко розбудувати нагляд є тільки у нього”, - уточнила Г. Третьякова.

На її думку, робити платежі по другому рівню пенсійної системи мають три сторон, “при цьому у невеликих розмірах відсотків від фонду заробітної плати”.

“Людина, коли заступає на роботу, обирає свій відсоток, який зможе відкласти на майбутнє споживання, навряд чи це буде 7 чи 10-15 (як пропонував діючий уряд та НКЦПФР), це захмарно для наших громадян. Це не виключає, що додатково добровільно можна відкласти й ці величини. Зацікавити найманого працівника відкладати 1-2% можна формулою додаваного відсотку з боку роботодавця "+1 до цифри найманого працівника, але не більше у сумі ніж 3%" (чому обмежується? Того, що другий рівень буде гарантований на початку грошима державного бюджету. А гарантувати великі суми ми не в стані, в подальшому переходимо на створення Фонду гарантування). Як варіант можлива формула "х2", якщо погодяться роботодавці, які хочуть утримати працівника в Україні. Третя сторона - держава з 2021 року, після того як ми пройдемо пікові роки обслуговування зовнішнього боргу - це може бути у різний спосіб - один з яких це за рахунок модернізації системи загальнообов`язкового державного страхування”, - констатувала Г. Третьякова.

Раніше Г. Третьякова розповідала, що майбутніх пенсіонерів може очікувати добровільний вихід на пенсію як до, так і після досягнення пенсійного віку (зараз - 59 років у жінок, 60 років у чоловіків). "Людина повинна йти на пенсію, коли вона цього сама захоче", - вважає Г. Третьякова.

Як зазначалося, наприклад, якщо у 55-річного є 35 років стажу, він зможе оформити пенсію і не працювати. І навпаки, 70-річний отримуватиме пенсію і працювати, поки є сили і вміння. Зараз достроковий вихід на пенсію можливий тільки для "шкідливих" професій. А, наприклад, для держслужбовців є віковий ценз - 65 років, після досягнення його вони зобов`язані звільнитися з держслужби. Тим, хто вже на пенсії, обіцяють зберегти чинне з цього року щорічне підвищення пенсій: на 50% від інфляції плюс 50% від темпів зростання зарплат за попередній рік.