НКРЕКП звинуватила ДТЕК Ахметова в цінових маніпуляціях на ринку електроенергії

Все про економіку та фінанси

Нацкомісія, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) заявила, що група ДТЕК Ріната Ахметова маніпулює цінами на оптовому ринку електроенергії, обваливши ціну на ринку "на добу вперед", пише "БізнесЦензор".

Нижче - заява НКРЕКП:

"В останні дні на біржовому сегменті ринку електроенергії (ринок «на добу наперед») спостерігаються безпрецедентні дії, що призводять до обвалу ціни електроенергії.

Таке падіння ціни носить явно штучний характер, оскільки не відображає фактичного попиту та пропозиції електроенергії в енергосистемі України.

НКРЕКП проаналізувала ситуацію і дійшла висновку, що такий ціновий провал на ринку був спричинений діями групи компаній ДТЕК шляхом суттєвого скорочення закупівлі електроенергії на ринку «на добу наперед».

Разом із цим, в останні дні у засобах масової інформації розпочата цілеспрямована інформаційна кампанія щодо дискредитації дій НКРЕКП, які нібито призвели до обвалу ціни та кризи в енергетиці. Чітко простежується чорна піар-кампанія щодо окремих членів НКРЕКП, яка носить відверто замовний характер, а звинувачення, які висловлюють окремі політики та «експерти», є відвертим наклепом. Зокрема щодо дій члена НКРЕКП Д.Коваленка, який займає професійну та збалансовану позицію, але яка може не влаштовувати деяких учасників ринку.

Зазначаємо, що всі рішення НКРЕКП приймаються колегіально, із попереднім обговоренням, враховуючи зауваження учасників ринку та споживачів. Члени НКРЕКП не мають бути лояльними до будь-яких фінансово-промислових груп, а збалансовують інтереси виробників, постачальників та споживачів електричної енергії, зокрема, в умовах кризи, спричиненої COVID-19, з метою збереження енергосистеми країни.

Разом із тим, враховуючи масштабну кампанію щодо дестабілізації ринку, НКРЕКП вживає безпрецедентні заходи, зокрема, на наступне засідання НКРЕКП винесено проект рішення щодо визначення мінімальних цін на ринку «на добу наперед» на рівні 980 грн/МВт у денний період та 567 грн/МВт у нічний період. Таке рішення допоможе стабілізувати цінову ситуацію на ринку, якщо окремі учасники будуть продовжувати розпочату кампанію.

НКРЕКП найближчим часом разом з Антимонопольним комітетом України здійснить заходи реагування щодо дій учасників ринку",.

Раніше глава парламентського комітету з питань енергетики і ЖКГ Андрій Герус заявив, що дії групи СКМ Ріната Ахметова (як виробників, так і споживачів електроенергії) призвели до того, що 25-26 травня базова ціна електроенергії (Base) на ринку "на добу вперед" обвалилася до 800 - 850 грн за кВт-год, тоді як ще 22 травня цей показник був на рівні 1200 грн за кВт-год. У зв`язку з цим депутат звернувся до Антимонопольного комітету (АМКУ) і СБУ.

Водночас за словами співрозмовника "БізнесЦензора", який був присутній 26 травня на нараді учасників енергетичного ринку з членами Кабміну під головуванням прем`єра Дениса Шмигаль, гендиректор ДТЕК Максим Тимченко звинуватив у падінні ціни керівництво НКРЕКП, вимагаючи його заміни.

P.S.

Як констатує "Радіо Свобода", група ДТЕК відреагувала на заяву регулятора, закликавши його до «справедливого та публічного розслідування фактів системних маніпуляцій на ринку електроенергії».

«Безперервне адміністративне втручання у роботу ринку, непрофесійні дії з боку НКРЕКП, що почалися у 2019 році, вплинули і продовжують негативно впливати на енергетичну галузь. Штучні обмеження виробників електроенергії, ручне регулювання і втручання в роботу енергоринку призвели до наймасштабнішої кризи в енергетиці за всю історію незалежної України», – заявляють у компанії.

Згідно з позицією «ДТЕК», демпінг на ринку пов’язаний з тим, що деякі його учасники подавали заявки на продаж неіснуючих обсягів електроенергії.

Новий ринок електроенергії в Україні запрацював з 1 липня 2019 року.