НКРЕКП відклала рішення про розподіл "ГарПоком" коштів, отриманих від "Укренерго"

Все про економіку та фінанси

6 січня НКРЕКП на своєму засіданні перенесла ухвалення рішення про розподіл держпідприємством "Гарантований покупець" отриманих від "Укренерго" коштів, які були залучені як кредити в Ощадбанку, Укрексімбанку, Укргазбанку, на погашення заборгованості 2020 року перед електрогенерацією, пише "Енергореформа".

"Переносимо на наступне засідання", - сказав глава НКРЕКП Валерій Тарасюк, аргументувавши це необхідністю подальшого обговорення проекту.

Згідно з проектом рішення, оновленим пізно ввечері 5 січня, ДП "Гарантований покупець" пропонувалося кошти, отримані від НЕК "Укренерго" направити на погашення заборгованості, накопиченої в 2020 році перед виробниками електроенергії, крім заборгованості перед виробниками ресурсу з альтернативних джерел.

У документі зазначалося, що заборгованість, що утворилася станом на 1 серпня 2020 року, повинна бути відшкодована шляхом оформлення ОВДП.

Напередодні Американська торгова палата (АСС), Європейська бізнес-асоціація (ЄБА), а також ряд профільних ВДЕ-асоціацій заявили, що вважають неприпустимим блокування погашення заборгованості перед ВДЕ-генерацією за рахунок кредитів НЕК "Укренерго" в державних банках.

Бізнес-співтовариства наголошували, що уряд не виконує домовленості, досягнуті з інвесторами, зокрема, про погашення до кінця 2020 року 40% боргів, накопичених перед ВДЕ-генерацією на 1 серпня минулого року. Виходячи з даних "ГарПока", його борг за "зелену" електроенергію на 5 січня складав 25,14 млрд грн, більша частина якого накопичена до 1 серпня. Погашення до кінця 2020 року підлягало близько 9 млрд грн.

НКРЕКП 31 грудня погодила договори про отримання кредитів НЕК "Укренерго" у АТ "Ощадбанк", АБ "Укргазбанк" та АТ "Укрексімбанк" на здійснення розрахунків з ДП "Гарантований покупець" для погашення їм боргів перед виробниками електроенергії, але утрималася від прийняття пункту постанови з приписом "ГарПоку" по розподілу цих коштів.

У грудні уряд дав держгарантії на 11,3 млрд грн під кредити "Укренерго" для розрахунків з "ГарПоком".

Щодо ОВДП, то Міністерство фінансів в середині листопада заявило, що не розглядає їх випуск для погашення частини накопиченої заборгованості перед виробниками "зеленої" електроенергії.

За словами заступника міністра фінансів Юрія Драганчука, Мінфін розглядає інші варіанти кредитної підтримки "Укренерго": "Це будуть або держбанки, або міжнародні донори".

Законопроектом №4151 пропонувалося випустити ОВДП на 19,6 млрд грн для погашення в четвертому кварталі 2020 року частини боргу і інших розрахунків з виробниками електроенергії з ВДЕ.