НКРЕКП: "ГарПок" має спрямувати "Енергоатому" не менше 5,1 млрд грн з кредитних коштів Укренерго

Все про економіку та фінанси

НКРЕКП повідомила, що видала настанову ДП "Гарантований покупець" щонайменше 50% коштів, отриманих від "Укренерго" у рамках кредитів, наданих держбанками під гарантії держави, направляти на погашення заборгованості перед "Енергоатомом".

Нагадаємо, вчора прем`єр Денис Шмигаль заявив, що попереднє рішення по розподілу 10,25 млрд грн кредитів під держгарантії, отриманих НЕК "Укренерго" від трьох держбанків для погашення її заборгованості перед "Гарантованим покупцем", передбачає рівний поділ коштів між "Енергоатомом" і ВДЕ-генерацією.

Глава уряду уточнив, що при такому підході сторони в результаті отримають, приблизно, по 5,1 млрд грн.

Разом з тим, як повідомлялося, 15 січня НКРЕКП зняла з розгляду проект постанови про розподіл ДП "Гарантований покупець" отриманих від НЕК "Укренерго" коштів в рамках кредитів держбанків на суму 10,25 млрд грн на погашення заборгованості 2020 роки перед електрогенерацією.

Згідно з проектом рішення на сайті регулятора, ДП "Гарантований покупець" мало кошти, отримані від ПрАТ НЕК "Укренерго" в рамках кредиту, наданого Ощадбанком, Укргазбанком та Укрексімбанком, направити на погашення заборгованості, накопиченої у 2020 році перед виробниками електроенергії, крім заборгованості перед виробниками ресурсу з альтернативних джерел. НКРЕКП вперше почала розгляд цього питання на засіданні 31 грудня 2020 року, з тих пір кілька разів його переносила.

Ініціатива регулятора була піддана критиці з боку профільних і бізнес-співтовариств. Зокрема, профільні ВДЕ-об`єднання заявили, що позиція НКРЕКП в питанні розподілу кредитних коштів НЕК "Укренерго", передбачених на погашення її заборгованості перед ДП "ГарПок", суперечить нормам законодавства і повноважень регулятора і закликали зняти це питання з розгляду.

Свою позицію Українська вітроенергетична асоціація, Українська асоціація відновлюваної енергетики та Європейсько-українське енергетичне агентство виклали в листі від 12 січня на адресу глави НКРЕКП Тарасюка, а також, зокрема, глави центру вирішення спорів і переговорів Секретаріату Енергоспівтовариства Дірка Бушля, посла ЄС в Україні Матті Маасікаса, регіонального директора Світового банку у справах Східної Європи Арупа Банерджі, керуючого директора ЄБРР в країнах Східної Європи Маттео Патроне, регіонального керівника IFC в Білорусі, Молдові Україні Джейсона Пеллмара.

Бізнес-об`єднання виступили категорично проти запропонованого рішення, наполягаючи на погашенні за рахунок цих коштів 40% боргів перед ВДЕ до 1 серпня 2020 на суму близько 9 млрд грн.

Останнім часом до прохань захистити інтереси інвесторів підключилися ЄБРР і Секретаріат Енергоспівтовариства. Зокрема, глава центру по вирішенню суперечок і ведення переговорів Секретаріату ЕС Бушля в зверненні до глави НКРЕКП Тарасюку попросив не приймати рішення, що блокує спрямування коштів "ГарПока", які той отримає від "Укренерго", на розрахунки з ВДЕ-генерацією.