НКРЕКП погодила залучення "Укренерго" значних кредитів у трьох держбанків

Все про економіку та фінанси

31 грудня енергорегулятор (НКРЕКП) погодив договори про отримання кредитів НЕК "Укренерго" в Укргазбанку, Укрексімбанку, Ощадбанку на здійснення розрахунків з ДП "Гарантований покупець" для погашення боргів перед виробниками електроенергії, пише "Енергореформа".

"З огляду на складну ситуацію, що виникла на ринку електроенергії в зв`язку з заборгованістю НЕК "Укренерго" перед ДП "Гарантований покупець", а останнього - перед суб`єктами господарювання, що виробляють електроенергію і мають стратегічне значення для економіки, з метою стабілізації роботи ринку електроенергії та підвищення рівня розрахунків на ньому пропонується схвалити залучення кредитів", - йшлося в обґрунтуванні до проектів постанов про схвалення договорів між НЕК і НКРЕКП за участю зазначених банків.

Водночас Нацкомісія утрималася від прийняття пункту постанов, оприлюдненого в їх проектах перед засіданням, в якому "ГарПоку" наказувалося отримані від "Укренерго" в рамках кредитів кошти направити на погашення накопиченої у 2020 році заборгованості перед генерацією, крім заборгованості перед ВДЕ-генерацією , що склалася на 1 серпня 2020 року. При цьому в проекті постанови зазначалося, що погашення цієї заборгованості передбачалося шляхом ОВДП відповідно до закону про умови підтримки ВДЕ № 810.

За словами глави НКРЕКП Валерія Тарасюка, пункт про приписи "ГарПоку" буде розглянуто на наступних засіданнях, оскільки "необхідно вивірити формулювання".

Згідно з обґрунтуванням, борг НЕК перед "ГарПоком" на 21.12.2020 становив 25,3 млрд грн.

Як повідомлялося, Кабмін на початку грудня прийняв рішення про надання НЕК "Укренерго" державних гарантій під залучення кредиту в обсязі 11,3 млрд грн для розрахунків з "ГарПоком".

Згідно з постановою, держгарантії надаються для забезпечення боргових зобов`язань позичальника за кредитами, сума яких не перевищує 11,3 млрд грн, з огляду на зобов`язання з погашення основної суми позики, відсотків, комісій та інших зобов`язань за кредитом.

На той час т.в.о. міністра енергетики Юрія Бойка "Укренерго" заявляв, що потрібно залучити 11,3 млрд грн для розрахунків з "зеленими" і держгенерацією.

Уряд по меморандуму з виробниками ВДЕ взяв на себе зобов`язання погасити 40% накопиченої заборгованості на 1 серпня 2020 року (на момент вступу в силу норм закону №810-IX про зниження "зелених" тарифів і зобов`язання про погашення боргів) в четвертому кварталі 2020 року, що становить 8,96 млрд грн.