НБУ знизив облікову ставку з 15,5% до 13,5%

Все про економіку та фінанси

Правління НБУ ухвалило рішення знизити облікову ставку з 15,5% до 13,5% річних з 13 грудня 2019 року, йдеться в заяві Нацбанку.

"Національний банк прискорює пом’якшення монетарної політики, оскільки стрімке зміцнення курсу гривні зумовлює швидше зниження інфляційного тиску, ніж очікувалося.

У листопаді 2019 року споживча інфляція стрімко уповільнилася – до 5,1% у річному вимірі, що було нижчим від очікувань Національного банку. Таким чином, інфляція у листопаді досягла середньострокової цілі 5%, яку Національний банк задекларував у 2015 році", - зауважує Нацбанк.

За оцінками НБУ, в основі цієї тенденції – поступове послаблення фундаментального тиску на ціни, ознакою якого є уповільнення базової інфляції, а також зниження цін на енергоносії.

"Інфляція суттєво уповільнилася внаслідок як зміцнення обмінного курсу гривні, так і поліпшення інфляційних очікувань. Ці фактори нівелювали тиск на ціни з боку стійкого споживчого попиту і слабшого врожаю окремих овочів", - констатує Нацбанк.

Глава НБУ Яків Смолій вважає, що "активніше зниження облікової ставки не стане на заваді підтриманню інфляції близько до цілі 5%, водночас це дасть змогу підтримати економічне зростання" (цитата).

Говорячи про причини зміцнення гривні, він наголосив, що в жовтні-грудні основними джерелами надлишкової пропозиції валюти були надходження від українського експорту, зокрема завдяки рекордному врожаю зернових та олійних культур, та продаж коштів від валютних залучень державних компаній.

"Так, у листопаді аграрії та металургійні компанії забезпечували 70% пропозиції валюти на міжбанківському ринку. Всупереч поширеній думці, приплив коштів іноземних інвесторів у гривневі облігації Уряду тривав, але не мав визначального впливу на валютний ринок на відміну від попередніх місяців. Водночас Національний банк активно викуповував надлишкову валюту для поповнення міжнародних резервів.

Із початку 2019 року обсяг чистих валютних інтервенцій сягнув понад 5,5 млрд дол. США. До речі, ми купуємо набагато більше валюти, ніж заводять нерезиденти. Портфель нерезидентів виріс цього року приблизно на 4,3 млрд дол. США. Тобто чиста купівля перевищувала цю суму більш ніж на мільярд доларів. Це свідчення того, що надлишкову пропозицію валюти на ринку формують не лише нерезиденти", - сказав глава Нацбанку.

Як звернули увагу в НБУ, зміцнення обмінного курсу гривні зумовило стрімкіше зниження інфляції до цілі 5%, ніж передбачав останній (жовтневий) макроекономічний прогноз.

Оновлений макроекономічний прогноз включно із майбутньою траєкторією інфляції Національний банк оприлюднить наприкінці січня.

"Досягнення домовленостей на рівні експертів щодо нової програми співпраці з Міжнародним валютним фондом є знаковою віхою у реалізації структурних реформ в Україні, збереженні макрофінансової стабільності і стійкого економічного зростання.

Водночас решта ризиків, на які Національний банк звертав увагу під час попереднього рішення з монетарної політики, залишаються актуальними. Зокрема, зберігається ризик посилення загроз для макрофінансової стабільності унаслідок судових рішень та тиску на Національний банк.

Реалізація цих ризиків може погіршити курсові й інфляційні очікування та ускладнити доступ до міжнародних ринків капіталу в умовах необхідності здійснення пікових боргових виплат", - очікує Нацбанк.

На його думку, з-поміж зовнішніх ризиків не втратили актуальності такі: повне припинення транзиту газу з Росії територією України, посилення торговельних війн та підвищення турбулентності на глобальних фінансових ринках, ескалація військового конфлікту та нові торговельні обмеження з боку Росії.

"Таким чином, більш сприятлива для зниження інфляції макроекономічна ситуація, подальший поступ у співпраці з МВФ та в цілому незмінний баланс ризиків дали змогу Національному банку пришвидшити пом’якшення монетарної політики.

Правління Національного банку вважає, що активніше зниження облікової ставки не стане на заваді підтриманню інфляції близько до цілі 5% і водночас дозволить підтримати економічне зростання.

Згідно жовтневого прогнозу, Національний банк очікує на подальше зниження облікової ставки до 8%.

Оновлений прогноз буде оприлюднено в межах чергового перегляду макроекономічного прогнозу у січні. У ньому буде враховано, зокрема, вплив на майбутню інфляцію з боку споживчого попиту та ситуації на валютному ринку.

Крім того, Національний банк продовжить зважати на перебіг ключових внутрішніх реформ. Мова йде як про реформи, передбачені меморандумом про взаємодію між Урядом та Національним банком, так і про судову реформу як необхідну передумову забезпечення верховенства права в Україні", - резюмує НБУ.