НБУ знизить до нуля обов’язкові резерви під гривневі кошти, а під валютні - підвищить до 10%

Все про економіку та фінанси

Глава НБУ Яків Смолій під час брифінгу оголосив про зміну Нацбанком підходу до формування банками обов’язкових резервів під залучені кошти.

“З березня наступного року вимоги до обов’язкового резервування будуть відрізнятися залежно від валюти. Для резервів у гривні цей норматив буде знижено до нуля. Для резервів у іноземній валюті його буде підвищено до 10%.

На нашу думку, це не лише сприятиме зниженню доларизації банківських вкладів, а й допоможе швидше здешевити гривневі кредитні ресурси для населення та бізнесу”, - зауважив Я. Смолій.

Як кажуть в НБУ, сьогодні валютні кредити не є затребуваними ані серед бізнесу, ані серед населення, хоча валютна ліквідність банківської системи сягає близько 6 млрд дол. Водночас економіка потребує активізації кредитування в національній валюті. Однією з передумов для цього є зменшення відсоткових ставок у гривні.

"Зменшення облікової ставки Національного банку упродовж цього року з 18% до 13,5% і очікування її подальшого зниження до 8% поступово транслюються у здешевлення гривневих кредитів. Обнуління вимог обов’язкового резервування у гривні надасть додатковий імпульс цьому процесу за рахунок здешевлення для банків гривневих залучень. Водночас відтермінування запровадження нового підходу пов’язане з необхідністю перехідного періоду, під час якого банки підлаштовуватимуть свої комерційні політики під оновлені вимоги до обов’язкових резервів", - констатує НБУ.

Запровадження нового підходу до формування банками обов’язкових резервів затверджено Постановою Правління Національного банку №926-рш від 12 грудня 2019 року "Про внесення зміни до рішення Правління Національного банку України від 23 листопада 2017 року №752-рш".

Зміни набувають чинності 10 березня 2020 року.

Довідково:

Поточні нормативи обов’язкового резервування для банків розраховуються в залежності від строковості залучених коштів. Для строкових коштів вони становлять 3%, для коштів, залучених на поточні рахунки – 6,5%.