НБУ заперечує інформацію прокуратури щодо валютно-імпортної змови зі Сбербанком

Все про економіку та фінанси

НБУ в офіційній заяві заперечив інформацію прокуратури, наведену в ухвалі Печерського райсуду м. Києва від 09.12.2019 щодо кримінального провадження №42018101060000226, в рамках якого, за даними правоохоронців, було встановлено сприяння службовими особами Нацбанку в сумнівних валютних операціях Сбербанку та його клієнтів (про це 10 січня писав Finbalance).

Нижче - заява Нацбанку:

"10 та 13 січня засоби масової інформації розповсюдили інформацію про ухвалу Печерського районного суду міста Києва від 09.12.2019 року, якою він задовольнив клопотання прокурора Київської місцевої прокуратури № 6 про надання доступу до документів Національного банку у межах кримінального провадження №42018101060000226 від 25.11.2018 року.

Зазначене кримінальне провадження відкрите за фактом вчинення службовими особами АТ "Сбербанк" кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364-1 КК України (зловживання повноваженнями службовою особою юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми).

Йдеться про «схемні» імпортні та експортні операції без надходження валютної виручки (товарів) в особливо великих розмірах.

Відповідно до судової ухвали незаконні дії здійснювалися службовими особами АТ "Сбербанк" нібито "за сприяння службових осіб Національного банку України".

Національний банк повідомляє, що зазначена інформація є некоректною, не відповідає дійсності та такою, що негативно впливає на репутацію центрального банку країни, його службовців і підриває довіру до регулятора.

Зазначаємо, що саме службові особи Національного банку виявили у АТ "Сбербанк" "схемні" імпортні та експортні операції та передали відповідну інформацію до правоохоронних та інших компетентних органів України в жовтні 2018 року.

На підставі переданої інформації відкрито вищезгадане кримінальне провадження в ході якого в січні 2020 року правоохоронним органам надано відповідний доступ до документів з метою їх вилучення.

Окрім того, Національний банк також проінформував органи банківського нагляду інших держав про виявлені в процесі здійснення нагляду "схемні" операції в межах міжнародного співробітництва у сфері фінансового моніторингу.

Також варто зазначити, що під час здійснення нагляду за АТ "Сбербанк" у сфері фінансового моніторингу, Національний банк України неодноразово виявляв "схемні" операції клієнтів банку і застосовував до нього суворі заходи впливу, зокрема: в травні 2017 року на банк накладено штраф у розмірі понад 12 млн грн за здійснення ним ризикової діяльності; в грудні 2018 року – штраф у розмірі понад 94 млн грн за повторне здійснення ризикової діяльності, який наразі оскаржується банком у судовому порядку.

Вказана інформація опублікована на сторінках офіційного Інтернет-представництва Національного банку України.

Отже, стосовно вищезазначеної ухвали Печерського районного суду міста Києва від 09.12.2019 року наголошуємо, що саме Національний банк України, діючи в межах закону, виявив і передав до правоохоронних органів інформацію про "схемні" імпортні та експортні операції клієнтів АТ "Сбербанк".

Підкреслюємо, що Національний банк завжди сприяв і сприятиме в межах компетенції правоохоронним органам у виконанні покладених на них обов`язків щодо попередження, виявлення та усунення кримінальних правопорушень в банківській та фінансово-кредитній сферах.

Зокрема, за 9 місяців 2019 року Національний банк надав правоохоронцям інформацію про підозрілі операції клієнтів 32 банків на загальну суму понад 25,7 млрд грн".