НБУ пропонує Кабміну поширити програму "5-7-9%" на іпотечні кредити

Все про економіку та фінанси

НБУ повідомив, що запропонував уряду поширити програму «5-7-9» на іпотечні кредити, пише Liga.net.

Регулятор додав, що готує "поліпшення в банківському регулюванні для активізації кредитування". "Ці зміни стосуються спрощення оцінки кредитних ризиків.  Йдеться про розширення переліку клієнтів, яких можна буде оцінювати на груповій основі та покращення підходів до оцінки кредитного ризику інвестиційних проєктів", - уточнили в Нацбанку.

Як писав Finbalance, урядовий проект держбюджету на 2021 рік включає програму забезпечення житлом понад 30 тисяч сімей.

Йдеться про іпотечне кредитування зі ставкою до 7% на весь період кредитування, мінімальним внеском 20%, максимальним строком кредитування 20 років та максимальною сумою позики 2 млн грн.

Крім того, планується варіант фінансового лізингу зі ставкою 5% на весь період і першим внеском 0%. Максимальний строк лізингу - 20 років.

Як зазначалося, пріоритет при забезпеченні житлом буде надаватися для військовослужбовців та інших категорій службовців.

Заступник глави Офісу президента Юлія Ковалів повідомляла, що за програмою іпотечного кредитування під 10% річних видано кредитів на суму 329,2 млн грн.

“Близько 400 сімей отримали нове житло в кредит під доступну вартість протягом 2-х місяців від запуску програми. При цьому темпи видачі таких кредитів щотижня зростають. У програмі беруть участь п’ять банків: Приватбанк, Укргазбанк, Ощадбанк, Правекс-Банк та Кредобанк”, - зазначала Ю. Ковалів.

На початку вересня Верховна Рада внесла зміни в держбюджет на 2020 рік, якими передбачено право Мінфіну здійснювати за рішенням Кабміну понадпланові випуски ОВДП з подальшим придбанням у держвласність в обмін на такі облігації акцій додаткової емісії акціонерного товариства, 100% акцій якого належать державі в особі Мінфіну та яке створено з метою впровадження фінансово-кредитних механізмів забезпечення громадян України житлом, з відповідним коригуванням показників та інформуванням парламентського комітету.

Крім того, передбачено Мінфіну видатки за новою бюджетною програмою «Поповнення статутного капіталу акціонерного товариства, яке створюється з метою впровадження фінансово-кредитних механізмів забезпечення громадян України житлом» у сумі 10 мільйонів гривень із зменшенням на цю суму видатків за бюджетною програмою «Обслуговування державного боргу».

Президент Володимир Зеленський підписав вказаний закон.

Додамо, що в середині вересня Верховна Рада прийнята в цілому з урахуванням пропозицій президента законопроект №3640, якими відтерміновано втрату чинності законом "Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті" до 21 квітня 2021 року (дія цього мораторій мала завершитися 21 жовтня 2020 року).