НБУ програв Укрсоцбанку судовий спір щодо штрафу на 30,5 млн грн

Все про економіку та фінанси

Окружний адмінсуд м. Києва в квітні скасував рішення НБУ про накладання штрафу на Укрсоцбанк в розмірі 30,45 млн грн за порушення в сфері фінмоніторингу, пише “БізнесЦензор” з посиланням на дані Нацбанку.

НБУ заявив, що планує подати апеляційну скаргу.

Регулятор нагадує, що підставою для накладання штрафу на Укрсоцбанк стали виявлені факти “зняття готівки за період з травня 2016 року по вересень 2017 року у загальній сумі понад 1 млрд грн групою фізосіб – клієнтів банку, а також двома юридичними особами – клієнтами банку” (цитата).

За інформацією НБУ, характер таких фінансових операцій дає підстави вважати, що метою їх здійснення є легалізація кримінальних доходів з огляду на таке:

1) банк визначив "незадовільний" фінансовий стан великої кількості фізичних осіб – клієнтів банку, проте зробив висновок про відповідність фінансових операцій їх фінансовому стану. Водночас нерідко клієнти здійснювали операції у сумах, що перевищували сотні тисяч або навіть мільйони гривень, тобто не мали змоги володіти чи розпоряджатись відповідними активами;

2) невідповідність мети надходження коштів на рахунки фізичних осіб – клієнтів банку інформації щодо їхньої професійної діяльності: наприклад, продавець, вантажник, монтажник отримували кошти як оплату за послуги проектування, послуги андерайтингу страхових ризиків, юридичні та бухгалтерські послуги тощо; тракторист, продавець, офіціант – за розробку та тестування програмного забезпечення, веб-дизайну, промоутерські послуги тощо;

3) наявність факту зняття коштів готівкою фізичною особою, яка на момент здійснення цієї операції визнана померлою;

4) значна кількість клієнтів та їх контрагентів фігурують у кримінальних провадженнях (зокрема за ч.1 ст.209, ч.1 ст. 205, ч.1 ст.212, ст. 185, 187, 309 Кримінального кодексу України);

5) окремі фінансові операції проводилися з використанням документів з ознаками фіктивності або взагалі за відсутності будь-яких підтверджувальних документів.

“Водночас частині з вищезгаданої групи клієнтів банк встановлював неприйнятно високий рівень ризику та відмовляв в обслуговуванні у зв’язку із "проведенням ризикових операцій". Проте іншим клієнтам, які здійснювали схожі за суттю/змістом фінансові операції, банк не відмовляв в обслуговуванні. Крім того, відкривав рахунки новим клієнтам, які у подальшому здійснювали аналогічні за змістом операції.

Банк також встановлював деяким клієнтам нижчі за передбачені відповідним тарифним пакетом банку тарифи на видачу готівкових коштів з їхніх поточних рахунків.

Також варто зазначити, що висновок Національного банку України значною мірою співпадав з висновками внутрішнього аудиту банку, в якому, зокрема, відзначається, що:

● загальна система внутрішніх контролів у сфері боротьби з відмиванням коштів оцінена на недостатньому рівні;

● недостатня організація системи контролю за проведенням ризикових операцій клієнтами через нестачу превентивних заходів та недостатню автоматизацію процедур аналізу та виявлення операцій, що не мають економічної обґрунтованості або наявні ознаки фіктивності;

● працівниками банку не приділялася належна увага якості вивчення клієнта та інше”, - йдеться в заяві НБУ.

Раніше Укрсоцбанк зазначав, що відповідна перевірка НБУ проводилася за період діяльності банку з 2015 по 2017 рік, з яких період з 2015 по жовтень 2016 року припадає на діяльність банку під контролем попереднього акціонера – міжнародної банківської групи UniCredit Group.

“Укрсоцбанк категорично не погоджується зі звинуваченнями у веденні ризикової діяльності. Усі зазначені випадки ризикованих операцій було виявлено банком самостійно задовго до перевірки Національним банком, та у більшості з них клієнтам було відмовлено в обслуговуванні згідно зі статтею 10 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів". У зв’язку з тим, що Національний банк України при винесенні рішення за підсумками перевірки не взяв до уваги пояснення та заперечення банку, банк буде оскаржувати рішення регулятора в судових інстанціях", - констатував Укрсоцбанк.

Раніше Нацбанк наклав "фінмонівські" штрафи й на низку інших банків, у т.ч. Сбербанк (94,7 млн грн), Універсал Банк (14,4 млн грн), ОТП Банк (7,1 млн грн), Мегабанк (6,2 млн грн), Таскомбанк (6,1 млн грн),  Банк інвестицій та заощаджень (5 млн грн), Південний (4,8 млн грн), МТБ Банк (4,35 млн грн), Місто Банк(4,2 млн грн), РВС Банк (3 млн грн), Глобус (3 млн грн), Альпарі Банк (2 млн грн), Січ (1,3 млн грн), Центр (1,2 млн грн), Український капітал (1,2 млн грн), Конкорд (1,2 млн грн), Айбокс Банк (0,46 млн грн), Райффайзен Банк Аваль (0,45 млн грн), Укрсиббанк (0,4 млн грн), Восток (0,3 млн грн), Правекс Банк (0,2 млн грн), Розрахунковий центр (0,2 млн грн).