НБУ: Приватбанк у жовтні списав з балансу непрацюючі кредити на 38 млрд грн

Все про економіку та фінанси

За даними НБУ, частка непрацюючих кредитів (NPL) у банківському секторі продовжує істотно знижуватися другий місяць поспіль. У жовтні цей показник зменшився з 45,6% до 43,4% на 1 листопада. У липні 2017 року він сягав максимального значення у світі – 58%.

Як зауважує регулятор, суттєве зниження стало можливим завдяки роботі державних банків з очищення балансів від проблемних активів. У жовтні 2020 року Приватбанк списав із балансу 38 млрд грн непрацюючих кредитів, під які було раніше сформовано 100% резервів. У результаті частка проблемних активів у Приватбанку знизилася з 79,2% до 76,7%.

Інші державні банки також продовжують роботу з підвищення якості своїх портфелів. У жовтні частка NPL у їхніх портфелях знизилася з 43,5% до 42,9%.

Як додає НБУ, списання проблемних кредитів є одним з основних заходів у межах трирічних планів скорочення обсягів проблемних кредитів у державних банках.

Нагадаємо, наприкінці червня Рада з фінансової стабільності розглянула та схвалила представлені держбанками згадані плани роботи. Затвердженими Радою планами передбачено скорочення портфеля NPL у державних банків на 305 млрд грн за 3 роки.

"Зазначимо, що списання не означає прощення боргів – банки продовжать роботу з їх стягнення. Крім того, планується проведення реструктуризації життєздатних кредитів, стягнення заставного майна з подальшою реалізацією, а також продаж чи уступка прав вимоги за проблемними портфелями.

Затвердження планів роботи держбанків зі зниження NPL означає виконання одного зі структурних маяків програми співпраці України з МВФ", - зазначив НБУ.

Контекст

За даними Приватбанку, в ІІІ кварталі він списав кредити, які пов`язує з екс-акціонерами, на 3,16 млрд грн (за 2019 рік - лише на 3 млн грн).

Націоналізований банк констатував, що на кінець вересня загальний обсяг кредитного портфелю, який він пов`язує з попередніми акціонерами, становив 217,3 млрд грн (на початок року - 210,6 млрд грн).

Раніше Приватбанк зазначав, що "цей портфель має спільні показники кредитного ризику, незалежно від класифікації за галуззю економіки та напрямом комерційної діяльності на дату видачі таких кредитів” (цитата).

Ігор Коломойський неодноразово заперечував інформацію НБУ та керівників Приватбанку, що близько 95% корпоративного портфелю банку, який сформувався до націоналізації, - це були інсайдерські позики.

Про списання Ощадбанком непрацюючих кредитів на 25 млрд грн (це переважно борги "сонячних" проектів "імені" Клюєвих у Криму) - тут, про списання Укрексімбанком непрацюючих активів майже на 17 млрд грн - тут.