В НБУ пояснили різке зростання готівки в 2020 році

Все про економіку та фінанси

За даними НБУ, обсяг готівкових коштів в обігу поза банками в 2020 році збільшився на 131,3 млрд грн (+34,2%) - до 515,7 млрд грн.

Нагадаємо, залежно від зниження ступеня ліквідності, фінансові активи групують у різні грошові агрегати - М0, М1, М2 та М3. Грошовий агрегат М0 включає готівкові кошти в обігу поза депозитними корпораціями. Грошовий агрегат М1 – грошовий агрегат М0 та переказні депозити в національній валюті. Грошовий агрегат М2 – грошовий агрегат М1 і переказні депозити в іноземній валюті та інші депозити. Грошовий агрегат М3 (грошова маса) – агрегат М2 та цінні папери (крім акцій).

Грошовий агрегат М3 (грошова маса) у 2020 році збільшився на 412,2 млрд грн (+28,7%) - до 1,85 трлн грн.

Заступник глави НБУ Дмитро Сологуб під час брифінгу таким чином прокоментував торішнє зростання грошового агрегату М1:

“Щодо агрегату М1, там є дві основні складові, і вони якраз достатньо сильно зросли, - це готівка і депозити до запитання.

Ми вже не раз говорили, що Україна не дуже відрізняється від інших країн (до речі, як розвинених, так і emerging markets) щодо бігства в готівку населення та бізнесу минулого року на тлі розгортання пандемічних процесів. Тобто карколомне зростання готівки спостерігалося в багатьох економіках минулого року.

Крім того, гіпотеза наша є в тому, що масштаби тіньової економіки, можливо, збільшилися торік, що також могло вплинути на збільшення готівки.

Ну і фактор ефективності фінансового моніторингу в українській банківській системі, швидше за все, вплинув на це.

Щодо депозитів до запитання, то там є перш за все фактор переоцінки депозитів в іноземній валюті (за рахунок девальвації гривні). Тобто це вплинуло. Також ми бачили в минулому році зростання депозитів у банківській системі.

Але знову ж таки природно під час таких значних економічних коливань люди, бізнес роблять вибір на користь більш ліквідного інструменту, як депозити до запитання порівняно зі строковими депозитами. Тому депозити до запитання значно зросли.

Хоча знову ж таки якщо ми порівняємо з минулими кризами... У минулі кризи в нас депозити зменшувалися, всі забирали кошти з банківської системи, а зараз кошти так, у більш ліквідній формі, але залишаються в банківській системі.

Щодо майбутнього і що буде далі. При базовому сценарії відновлення економіки після кризи ті кошти в готівковій формі чи у формі депозитів до запитання будуть перетікати в більш довгострокові форми заощаджень. Тобто строкові депозити”.

При стабільній макроекономічній ситуації ми не бачимо значного інфляційного ефекту від цього зростання готівки і депозитів до запитання минулого року.