НБУ назвав галузі економіки, в яких очікує найбільше дефолтів за кредитами

Все про економіку та фінанси

За оцінками НБУ, частка кредитів, що під час кризи стануть непрацюючими, залежно від сегмента може скласти 10–15%.

"Найвищі показники дефолтів, згідно з оцінками, будуть у сегменті валютних кредитів юридичним особам. Така оцінка підтверджується погіршенням якості їх обслуговування вже навесні 2020 року. Близько 10% портфеля, що був працюючим на початку березня, протягом трьох місяців перейшло у статус прострочених більш як на сім днів, із них 6% не обслуговуються понад місяць. Показники гривневих кредитів підприємствам очікувано кращі, проте теж погіршуються.

Міграція гривневих кредитів фізичних осіб у непрацюючі може сягнути 12%, що порівнянно з припущеннями, закладеними в стрес-тест минулого року. Роздрібний кредитний портфель зазвичай різко реагує на кризові явища, тому значних збитків зазнають банки, у яких переважають портфелі незабезпечених позик фізичним особам", - констатує Нацбанк.

Зокрема, уточнює регулятор, понад 10% незабезпечених споживчих кредитів, виданих банками, можуть стати непрацюючими.

“Ці збитки реалізуються протягом наступних кількох кварталів. Зволікання банків із їх визнанням та невчасне формування резервів може призвести до різкого падіння рівня капіталу та прибутковості після того, як НБУ проведе аналіз якості активів”, - зауважує регулятор.

На думку НБУ, попри стрімке зростання роздрібного кредитування в останні три роки, домогосподарства увійшли в кризу з помірним борговим навантаженням. Проте втрата робочих місць і зниження регулярних доходів ускладнять обслуговування кредитів багатьох позичальників.

У загальному чистому портфелі кредитів фізичним особам іпотека становить менше 10%. Тож основні збитки від погіршення якості кредитів будуть у сегменті незабезпечених споживчих позик, зауважує Нацбанк.

Регулятор додає, що наразі корпоративний портфель набагато стійкіший та менш вразливий до макроекономічних шоків. Прибутковість підприємств реальної економіки вища, ніж напередодні минулих криз – рентабельність за EBITDA за три квартали 2019 року сягнула близько 11%, а покриття відсотків операційним прибутком (ICR) було на рекордно високому рівні – 5.8х. Разом із нарощуванням прибутків знижувалося боргове навантаження. Усереднене співвідношення валового боргу та EBITDA за 12 місяців до кінця вересня 2019 року було прийнятним і становило 1.7х.

За результатами оцінки НБУ, найбільший рівень дефолтів очікується у металургії, машинобудуванні, торговельній нерухомості і торгівлі нехарчовими товарами. Модель засвідчила відсутність ризиків дефолтів у галузі гостинності, оскільки основна сума банківських кредитів зосереджена на балансі кількох боржників, які здатні подолати труднощі. Суттєвий вплив на рівень дефолтів матиме концентрація – для частини кластерів стрімке прогнозне зростання частки непрацюючих кредитів зумовлене дефолтами одного або кількох великих позичальників.