НБУ погодив двох членів наглядової ради Укрексімбанку

Все про економіку та фінанси

НБУ повідомив, що погодив кандидатури двох членів наглядової ради державного Укрексімбанку за результатами тестувань та співбесід, проведених кваліфікаційною комісією за участі правління Нацбанку.

Зокрема, 13 лютого Комітет з питань нагляду та регулювання діяльності банків, нагляду (оверсайту) платіжних систем погодив таких осіб: Ласло Урбан (незалежний директор), Дмитро Каплюк (представник держави від Верховної Ради).

"Отже, наразі наглядова рада Укрексімбанку майже повністю сформована – до її складу входять 8 осіб (із 9), які погоджені Національним банком. Після того, як 27 грудня 2019 року Кабінет Міністрів припинив повноваження члена наглядової ради Укрексімбанку Стівена Фішера, ця посада залишається вакантною", - зауважує Нацбанк.

Нагадаємо, у серпні 2019 року НБУ погодив кандидатури таких членів наглядової ради Укрексімбанку: Вікторія Страхова (представник держави від Президента), Юрій Буца (представник держави від Кабінету Міністрів). Згодом, у вересні 2019 року, погодження отримали такі кандидати: Стівен Фішер (незалежний директор), Домінік Меню (незалежний директор), Сергій Коновець (незалежний директор), Дімітрі Чічло (незалежний директор), Оляна Гордієнко (незалежний директор).

Довідково

Після проведення реформи корпоративного управління в державних банках у 2018 році наглядові ради цих банків мають складатись з дев’яти осіб, шість з яких є незалежними директорами, один є представником за квотою Президента, один – від Кабінету міністрів та один від Верховної Ради.

Для визначення претендентів на посади незалежних членів наглядової ради державного банку Кабінет Міністрів утворює конкурсну комісію, до складу якої входять один представник від Президента, три – від Кабінету Міністрів та один – від профільного комітету Верховної Ради, до відання якого належать питання банківської діяльності.

Вимоги до членів конкурсної комісії визначає Кабінет Міністрів. Претенденти на посади незалежних членів наглядової ради державного банку визначаються через конкурсний відбір. Члени наглядових рад мають також бути погоджені Національним банком. У разі непогодження кандидатури члена наглядової ради Національний банк має право вимагати зміни кандидатури відповідно до Закону "Про банки та банківську діяльність". 

Згідно зі звітністю Укрексімбанку, за підсумками 2019 року він декларує прибуток 1 млрд грн, тоді як за січень-листопад звітував про прибуток 2,6 млрд грн.

Таким чином, у грудні Укрексімбанк отримав збиток 1,6 млрд грн.

Заявлений держбанком показник достатності (адекватності) регулятивного капіталу на 01.01.2020 - 20,2% (вимога НБУ - не менше 10%).

Разом з тим, за результатами стрес-тесту, проведеного в 2019 році, в Укрексімбанку за базовим макроекономічним сценарієм була встановлена потреба в капіталі на 9,8 млрд грн, а за несприятливим макросценарієм - на 17,5 млрд грн.

За даними Укрексімбанку, з урахуванням здійснених ним заходів, на 01.09.2019 потреба в капіталі за базовим макросценарієм зменшилася до 3,7 млрд грн, а за несприятливим макросценарієм - до 12,2 млрд грн.

Оцінка стійкості базувалася на таких макроекономічних припущеннях НБУ щодо курсу на кінець 2019 року: для базового сценарію - 30 грн/дол, для несприятливого сценарію - 37 грн/дол.

Укрексімбанк зауважував, що розробив та надав для Нацбанку Програму капіталізації/реструктуризації.

Нагадаємо, за результатами стрес-тесту, який проводився в 2018 році, в Укрексімбанку за несприятливим макросценарієм було встановлено нестачу капіталу на 10,97 млрд грн. Держбанк мав покрити цей дефіцит за рахунок виконання плану реструктуризації до кінця 2019 року.

Відповідно до звітності Укрексімбанку, на 01.01.2020 обсяг його активів становив 141,3 млрд грн (на 01.01.2019 - 161,6 млрд грн).