НБУ почав виконувати функції Координаційної ради МТСБУ

Все про економіку та фінанси

НБУ повідомив, що його правління провело перше установче засідання, пов’язане з виконанням функцій Координаційної ради Моторного (транспортного) страхового бюро України (далі – МТСБУ).

"Функції Координаційної ради МТСБУ перейшли до Національного банку з 29 серпня 2020 року, оскільки підсумкове засідання Нацкомфінпослуг з виконання цих функцій відбулося 29 квітня 2020 року.

Якщо упродовж 120 днів засідання Координаційної ради не скликається, її функції переходять до регулятора ринків фінансових послуг. Таким органом відповідно до закону про «спліт» є Національний банк.

Відтепер рішення, пов’язані з виконанням функцій Координаційної ради МТСБУ, приймає правління Національного банку. Перше засідання було присвячене ознайомленню з діяльністю МТСБУ.

У засіданні взяли участь члени Правління Національного банку та генеральний директор МТСБУ Володимир Шевченко",  - йдеться в заяві Нацбанку.

Про головні тенденції ринку обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності (далі – ОСЦПВ)

На першому засіданні Координаційна рада за участі членів Правління Національного банку розглянула питання ключових функцій та завдань МТСБУ.

Було заслухано доповідь генерального директора МТСБУ про основні показники діяльності ринку ОСЦПВ у 2020 році та питання його розвитку.

Як зазначається, ринок ОСЦПВ упродовж 9 місяців 2020 року стало зростає:

- кількість укладених договорів автоцивілки зросла на 3,1% до 6,2 млн договорів;

- сума нарахованих страхових премій зросла на 23,5% до 4,5 млрд. Середній розмір страхового платежу зріс на 19,8% до майже 730 грн;

- урегульовано 104 831 страховий випадок (із використанням «європротоколу» - 35 278 випадків). Це на 4% більше, ніж за аналогічний період 2019 року;

- сума страхових виплат зросла більш як на 10% та становить 2 млрд грн. Із них за «європротоколом» виплачено більше 351 млн грн;

- негативна динаміка спостерігається в міжнародному сегменті ОСЦПВ (так звана «Зелена картка»). Це пов’язано з карантинними обмеженнями та зниженням активності громадян щодо подорожей;

- кількість укладених договорів «Зелена картка» на 50% зменшилася до 460 640 штук;
сума страхових премій за договорами «Зелена картка» знизилася на 32,1% до менше 0,9 млрд грн. Сума сплачених страхових відшкодувань зросла на 18,5% до 13,3 млн євро.

Визначені основні вектори розвитку ОСЦПВ у 2021 році:

- підвищення контролю за наявністю полісів ОСЦПВ та «Зеленої картки». Це буде відбуватися шляхом використання централізованої бази даних МТСБУ та ефективної інформаційної взаємодії з Національною поліцією та Держприкордонслужбою;

- поступовий перехід до вільного ціноутворення за договорами ОСЦПВ;

- упровадження ефективної загальної системи прямого врегулювання збитків;

- стимулювання скорочення строків врегулювання страхових випадків;

- перегляд лімітів страхових сум з ОСЦПВ, зокрема за шкоду, заподіяну життю і здоров`ю.

За результатами засідання Правління Національного банку взяло до відома заслухану інформацію та запланувало провести наступне засідання Координаційної ради в лютому 2021 року.

Довідка про МТСБУ

МТСБУ - це об`єднання страховиків, які реалізують договори страхування ОСЦПВ та страхові сертифікати «Зелена картка». Членство страховиків у МТСБУ є обов`язковою умовою здійснення такого виду діяльності. На сьогодні членство в МТСБУ мають 48 страховиків.

Основна місія МТСБУ – це виконання гарантійних функцій за внутрішніми договорами ОСЦПВ та договорами у межах міжнародної системи «Зелена картка». Члени МТСБУ формують централізовані страхові резервні фонди, які є гарантією відшкодування потерпілим збитків у ДТП за договорами ОСЦПВ.

Координаційна рада МТСБУ – це орган, який здійснює нагляд та контроль за діяльністю бюро. Координаційна рада не має права втручатися в оперативну діяльність МТСБУ.

Функції Координаційної ради:

- установлення розміру відрахувань із премій ОСЦПВ до резервних фондів;
- погодження порядку й умов формування резервних фондів МТСБУ;
- погодження призначень дирекції та Генерального директора МТСБУ;
- нагляд та контроль за виконанням МТСБУ своїх повноважень та за використанням коштів резервних та цільових фондів;
- заслуховування звіту дирекції МТСБУ про наявність, рух та використання коштів різних фондів;
- проведення позачергових ревізійних та аудиторських перевірок МТСБУ;