НБУ очікує "справжній шторм", готує "фактчек політичних заяв"

Все про економіку та фінанси

Нацбанк заявив, що “хмари погроз, дезінформації і необґрунтованих судових рішень насуваються на НБУ, але це — лише штормове попередження”. За оцінками нацбанківців, “справжній шторм накриє всю Україну, якщо сьогодні проігнорувати ознаки грози, про які вже говорять провідні «синоптики» світу — рейтингові агенції, міжнародні організації та гравці глобального фінансового ринку” (цитати).

Нижче - заява НБУ:

“47 годин. Саме стільки часу відділило твердження новообраного Президента про пріоритетність макроекономічної стабільності через незалежність НБУ та вихід у публічний простір апологетів олігархічного банкінгу.

Ми вважаємо це викликом для інституту Президента, інституту незалежного Національного банку та інституту незалежних судів.

Рівно місяць минув, як регулятори фінансового сектору зробили перше гучне попередження, і лічильник запрацював.

Сьогодні ми відкриваємо тематичний веб-сайт. Ми покажемо, як політики і олігархи, маніпулюючи фактами, намагаються викривити історію та спотворити сприйняття реальності, щоб підлаштувати майбутнє на свою користь: https://storm.bank.gov.ua.

Ми будемо відкрито говорити про перебіг півтисячі судових процесів, в яких задіяний НБУ, і робити фактчек політичних заяв.

Незалежність НБУ — запорука низької і стабільної інфляції, надійності банків, захищеності від криз. Посилення тиску на всю інституцію та керівництво НБУ є спробою дискредитувати рішення регулятора, пов’язані із виконанням ключового призначення центробанків. І це - не приватна проблема НБУ, а виклик для добробуту кожного громадянина.

Спроба переписати минуле завершиться зміною майбутнього, в якому країна буде затягнута у вир, де політичне підміняє собою економічне, а інтереси олігархів подаються як інтереси українців”.

Нагадаємо, на днях колишні власники збанкрутілих банків Олег Бахматюк і Костянтин Жеваго звинуватили екс-главу НБУ Валерію Гонтареву у непрофесіоналізмі. Про це вони заявили на конференції Concorde Capital "Game of thrones: final season?" у Києві, писала "Економічна правда".

"Я впевнений, що історія дасть оцінку голові Нацбанку, яка нанесла більшої шкоди, ніж Путін, економіці нашої держави, - сказав Бахматюк, колишній власник VAB банку. - Це можна на цифрах все порахувати".

"Чи повинен був закриватися банк "Фінанси і кредит"? Ні, не повинен. У день, коли його закрили, на рахунку було 600 мільйонів гривень, - зазначив Жеваго. - Якась віжка незрозуміла під хвіст потрапила Гонтаревій".

"Найбільші банки не можуть бути сміттєвими. Це говорить про те, що регулятор недопрацьовує", - звинуватив він НБУ в непрофесіоналізмі.

Жеваго припустив, що реального економічного зростання в Україні немає, а дані про нього - це методологічна інтерпретація статистики. "Щоб сказати, що буде завтра, потрібно подивитися, що було вчора. Вчора не було ніякого економічного зростання, і це запорука всіх невдач, які зазнала економіка, і політика на чолі з президентом, який з великим тріском програв вибори", - вважає Жеваго.

"Знаєте, коли ВВП зростає на 2,9%, при цьому залізничні перевезення падають, а споживання електроенергії стагнує, або падає теж, це говорить про те, що міністерство фінансів з Нацбанком або фальсифікують статистику, або інтерпретують статистику таким чином, що суто методологічно, як вони це пояснюють, ми добиваємося такого економічного зростання і такого ВВП", - припустив бізнесмен.

"Зокрема, минуле економічне зростання було досягнуто завдяки тому, що були підвищені ціни на газ, електроенергію, комунальні тарифи, населення отримало субсидії, які потім отримав "Нафтогаз" і заплатив податки, - стверджує Жеваго. - Є чіткі правила в нашій країні і в природі - якщо ВВП зростає, то і все деривативи зростання очевидні", - підкреслив він.

"Промисловість почала загинатися так само, як і на початку 2013 року, що тоді спричинило революційну ситуацію і зміщення Януковича", - заявив Жеваго.

Як пише ЕП, В. Гонтарева в телефонному повідомленні, яке зачитали учасникам конференції, зауважила таке: 

"Бахматюк і Жеваго вкрали мільярди гривень рефінансування НБУ, виданого їм задовго до мого приходу в НБУ, вони оскаржили в продажних судах всі свої персональні гарантії, і не повернули жодної копійки грошей в свої збанкрутілі банки. Тому закон був прийнятий ще в 2015 році про кримінальну відповідальність акціонерів".

Про конфлікт між НБУ та Ігорем Коломойським довкола Приватбанку - тут.