НБУ очікує підвищення облікової ставки в 2021 році

Все про економіку та фінанси

НБУ констатує, що збереження облікової ставки (наразі становить 6%) нижче нейтрального рівня сприятиме стимулюванню попиту і відновленню економіки

“Продовження циклу м’якої монетарної політики до середини 2021 року спрямоване на пом’якшення негативних наслідків кризи та пожвавлення ділової активності через утримання низької вартості ресурсів в економіці. Ефект трансмісії від низької ключової ставки посилюватиметься завдяки доступу банків до раніше запроваджених інструментів для управління ліквідністю та стимулювання кредитування реального сектору.

Упродовж 2021 року ключова ставка підвищиться у відповідь на зростання інфляційного тиску через збільшення заробітних плат, відновлення споживання та ефекти перенесення минулої девальвації гривні.

Повернення реальної ключової ставки до нейтрального рівня до кінця 2021 року утримуватиме інфляцію в цільовому діапазоні [5% +/- 1 в.п.] в 2022 році”, - зазначає НБУ.

Він прогнозує, що рівень реальної нейтральної ставки поступово знижуватиметься (до 1.6% на кінець 2022 року).

“Послаблення РЕОК [реальний ефективний обмінний курс] гривні у ІІІ кварталі 2020 року до рівня початку минулого року підтримуватиме зростання українського експорту. Надалі РЕОК гривні поступово зміцнюватиметься внаслідок перевищення внутрішньої інфляції над інфляцією в країнах – ОТП [основних торгових партнерах]. НБУ й надалі згладжуватиме надмірні коливання обмінного курсу, не протидіючи ринковим тенденціям”, - зауважує НБУ.

Він очікує збереження суттєвого профіциту ліквідності банківської системи на прогнозному горизонті. Головним чинником його зростання у поточному році буде конвертація урядом валютних запозичень для фінансування дефіциту бюджету. Крім того, ліквідність підтримуватиметься інструментами довгострокового рефінансування. У 2021–2022 роках головним каналом постачання ліквідності будуть операції НБУ з купівлі іноземної валюти для поповнення міжнародних резервів, інформує Нацбанк.

“Ключовим припущенням макропрогнозу є продовження співпраці з МВФ відповідно до Меморандуму про економічну та фінансову політику. Співпраця з Фондом є базовою передумовою для повноцінного фінансування дефіциту державного бюджету. Інший важливий пункт – отримання пов’язаного з програмою МВФ фінансування від міжнародних партнерів. Ця підтримка необхідна для найшвидшого відновлення української економіки. Натомість значне відтермінування або призупинення виконання зобов’язань у рамках співпраці з МВФ може не тільки сповільнити економічне відновлення, але й суттєво погіршити інфляційні та девальваційні очікування, для компенсації яких НБУ буде змушений проводити жорсткішу монетарну політику”, - пояснює НБУ.

Разом з тим, Нацбанк додає, що в умовах високого рівня невизначеності монетарна політика НБУ надалі залежатиме насамперед від розвитку епідемічної ситуації та затверджених параметрів бюджетної політики.

"Якщо пожвавлення внутрішнього попиту та ділової активності виявиться нестійким унаслідок збільшення захворюваності, НБУ зможе підтримати економіку подальшим зниженням облікової ставки. Водночас НБУ також готовий підвищити облікову ставку у 2021 році в разі посилення інфляційного тиску. Баланс між стимулюванням економіки і підтриманням помірної інфляції зберігатиметься і надалі. Вагомим фактором для рішень НБУ стануть затверджені параметри фіскальної підтримки економіки, яка передбачається значною й у наступному році", - резюмує НБУ.