Чурій: купувати ОВДП не плануємо, позиція правління НБУ - незмінна

Все про економіку та фінанси

Заступник глави НБУ Олег Чурій заявив, що позиція правління Нацбанку лишається незмінною: НБУ не планує збільшувати свій ОВДП-портфель. Так чільний представник центробанку прокоментував рішення ради НБУ скасувати обмеження на викуп ОВДП Нацбанком.

“Рішення ради НБУ - це рекомендація, - наголосив О. Чурій. - Наразі обсяг ОВДП в Нацбанку досить значний: він складає більше 300 млрд [грн]. Щороку Мінфін здійснює погашення портфелю десь приблизно на 12 млрд грн”.

Раніше глава правління НБУ Яків Смолій також заявляв, що Нацбанк не планує збільшувати свій портфель ОВДП.

“Закон про Національний банк прямо і опосередковано забороняє кредитування уряду. Ми поки що чи взагалі не розглядаємо таку можливість викупу ОВДП до портфелю НБУ. Сьогодні в портфелі НБУ знаходяться ОВДП на понад 300 млрд грн. Це результати попередніх років і ми не плануємо повторювати помилки, які були допущені раніше”, - зауважив Я. Смолій.

За його словами, “сьогодні всі центральні банки сконцентрували свою роботу на тому, щоб дати імпульс для відновлення зростання економіки і при цьому зберегти фінансову та цінову стабільність” (цитата).

Крім того, в правління Нацбанку вказували на високий рівень ліквідності в банківській системі, що може спонукати банки купувати ОВДП в разі підвищення їх дохідності.

Нагадаємо, 1 квітня рада НБУ скасувала пункти свого рішення від 13.07.2018 "Про Стратегію монетарної політики Національного банку України", якими Нацбанк було зобов`язано

- "продовжити утримуватися від проведення операцій, що можуть мати ознаки прямої або непрямої підтримки бюджетних видатків";

- "утримуватись від здійснення операцій з купівлі державних цінних паперів, а також встановити параметри щодо верхньої межі обсягу державних цінних паперів в портфелі Національного банку України".

3 квітня глава ради НБУ Богдан Данилишин оприлюднив коментар, у якому зауважив, що рада НБУ не дозволяла "емісію гривні чи якісь інші екстраординарні заходи" (цитата):

"Хочу сказати, що це повна нісенітниця, Рада навіть немає повноважень для розгляду таких питань. Рада НБУ в межах свої повноважень скасувала окремі свої рішення, що бути актуальні в 2018 році та втрачають актуальність в час, коли Уряди і Центральні Банки всіх країн світу приймають досить жорсткі заходи для захисту населення і економіки своїх країн. Якщо і дальше проводити таку жорстку монетарну політику, яка проводилась до останнього часу – то ми можемо взагалі одержавити ситуацію – коли без належних темпів економічного розвитку банківська система почне занепадати навіть з теперішнім запасом її міцності.

В даний час є суттєвий попит на 2 складові: 1. Розширення операцій НБУ на вторинному ринку ОВДП, ще не означає що операції повинні збільшувати портфель ОВДП у власності НБУ, але такі операції можуть збільшити ліквідність ринку ОВДП. 2. Є попит на обмін ОВДП - наприклад нерезиденти можуть хотіти обміняти ОВДП гривневі на валютні, а банк хоче обміняти індексні на звичайні і т.д. Цей обмін може забезпечувати як НБУ, так і Мінфін, у обох інституцій тепер немає меж чи якихось заборон в рамках чинного законодавства. Рішення Ради НБУ дають свободу дій Правлінню Нацбанку не тільки ховатися за політику таргетування інфляції, а використовувати всі форми і методи грошово-кредитної політики. Це рішення не передбачає фінансування бюджету, а операції НБУ на вторинному ринку можуть бути спрямовані на покращення привабливості та ліквідності ринку ОВДП без суттєвого збільшення ОВДП на балансі НБУ.

Рада рекомендує розглянути можливість запровадження цільового довгострокового рефінансування банків з метою кредитування інвестиційних проектів, суб’єктів малого та середнього бізнесу та розширити перелік активів, що можуть виступати забезпеченням за такими кредитами рефінансування; знизити норму обов’язкового резервування банків для валютних коштів з метою їх залучення та утримання в банківській системі України; обґрунтувати середньостроковий таргет інфляції на рівні, що достатньої мірою враховує шоки, пов’язані із епідемією коронавірусу, дію чинників, що перешкоджають повноцінному функціонуванню трансмісійного механізму грошово-кредитної політики (нерозвиненість фінансових ринків, товарних ринків, ринку праці тощо), а також враховують емпіричний досвід країн з ринками, що формуються, які відновлювалися після структурних шоків.

Серед рекомендацій Уряду Рада НБУ акцентує увагу на удосконалення функціонування ринку державних цінних паперів: зокрема - розширити перелік учасників первинних аукціонів з розміщення ОВДП шляхом залучення до участі в них небанківських фінансових установ; провести аналіз процедур продажу ОВДП населенню та вжити заходів щодо їх спрощення; розглянути можливість випуску цільових ОВДП для реалізації пріоритетних інвестиційних проєктів, визначених Урядом України".