НБУ хоче завадити ФОПам витрачати кошти з поточних рахунків на їх власні потреби

Все про економіку та фінанси

НБУ планує заборонити використовувати поточні рахунки ФОП та фізосіб, які провадять незалежну професійну діяльність для здійснення операцій, пов`язаних із власними потребами. Відповідною нормою доповнять п. 14 розділу І Інструкції про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків - резидентів і нерезидентів, затвердженої постановою Правління НБУ від 12.11.2003 р. № 492 (далі - Інструкція № 492). Запрацює це нововведення після того, як НБУ схвалить проект нещодавно розробленої постанови, пише “Ліга:Закон”.

Наразі ж заборонено використовувати поточні рахунки фізосіб, які відкриті для власних потреб, для операцій, пов`язаних із підприємницькою та незалежною професійною діяльністю. Таку вимогу містить все той же п. 14 розділу І Інструкції № 492.

Як бачимо, НБУ планує зробити двосторонню заборону і повністю розмежувати видаткові операції із рахунків ФОП та рахунків звичайних фізосіб.

Така ініціатива банківського регулятора точно не полегшить роботу підприємців. Адже в такому разі банк при проведенні видатків із рахунку ФОП вимагатиме підтвердити їх цільовий характер.

Тут можна пригадати про вимоги постанови Правління НБУ від 18.04.2019 р. № 62, яка діє із 03.06.2019 р. Нею уже введений запобіжник, за яким банк, застосовуючи ризик-орієнтований підхід, має отримати від клієнта - суб`єкта господарювання підтвердні документи, на підставі яких здійснюють готівкові розрахунки. До таких документів відносять:

- закупівельний акт;
- закупівельна відомість;
- податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку;
- кредитний договір;
- договір поставки;
- договір транспортування;
- договір зберігання.

Проте у розробленому проекті постанови не прописали, як банки контролюватимуть цю заборону, а також те, як за таких умов підприємцям розпоряджатись власно заробленими коштами на свої особисті потреби. Адже під вказане табу потраплять як безготівкові розрахунки, так і зняття готівки в касі та банкоматі, розрахунки через термінали.

Єдиним виходом може стати переказ коштів із підприємницького рахунку на особистий і лише потім їх витрачання на власні потреби.

Нагадаємо також про ст. 44 Господарського кодексу, в якій зазначається, що підприємництво здійснюється на основі вільного розпорядження прибутком, що залишається у підприємця після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом.

P.S.

НБУ заявив, що не планує вводити обмеження на використання коштів з банківських рахунків фізичними особами-підприємцями.

"Розповсюджена у ЗМІ інформація щодо ніби таких планів Національного банку є некоректною інтерпретацію норм, які містяться у проекті змін до Інструкції про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків – резидентів і нерезидентів, що був запропонований для громадського обговорення", - констатує Нацбанк.

Нижче - його заява:

"Діючі вимоги Інструкції вже і так передбачають, що фізична особа, яка здійснює підприємницьку/незалежну професійну діяльність має відкрити у банку окремі рахунки – для здійснення підприємницької/незалежної професійної діяльності та для власних потреб.

Тож і сьогодні фізична особа-підприємець може витрачати кошти з підприємницького рахунку лише для здійснення підприємницької діяльності.

Відповідно, норма проекту, на яку посилаються ЗМІ, носить технічний уточнюючий характер і не містить змін по суті для фізосіб-підприємців.

Для чого необхідне таке уточнення?

Податковий кодекс України зобов`язує банки надсилати повідомлення про відкриття або закриття рахунка платника податків - фізичної особи-підприємця або особи, що здійснює незалежну професійну діяльність, до органу державної податкової служби, в якому обліковується платник податків.

Зазначена норма, передбачає необхідність надання інформації про всі рахунки платників податків, як ті, що відкриті для здійснення підприємницької діяльності так і відкриті для власних потреб.

Позиція ДФС ґрунтується на тому, що відповідно до норм Господарського кодексу України, громадянин-підприємець відповідає за своїми зобов`язаннями усім своїм майном, на яке відповідно до закону може бути звернено стягнення для забезпечення виконання податкових зобов`язань такого платника.

Враховуючи викладене, в зазначеному проекті на громадське обговорення винесена уточнююча норма, яка чітко розмежовує власні кошти від тих, що були отримані від підприємницької діяльності.

Водночас така норма не забороняє фізичній особі-підприємцю після сплати всіх податків та зборів перерахувати кошти з поточного рахунку, відкритого для здійснення підприємницької/незалежної професійної діяльності, на поточний рахунок, відкритий цій особі для власних потреб.

Національний банк також наголошує, що будь-яких обмежень щодо використання коштів за поточними рахунками в національній валюті фізичних осіб – резидентів, відкритих для власних потреб, не передбачається.

Вони можуть здійснювати всі види розрахунково-касових операцій відповідно до умов договору та вимог законодавства України, але які не пов’язані із здійсненням підприємницької та незалежної професійної діяльності.

Зазначимо, що остаточна версія змін до Інструкції буде ухвалена за підсумками громадського обговорення з урахуванням пропозицій і зауважень".